ЗМІ з’ясували, як на корупційних схемах Ляшко «заробив» сотні мільйонів гривень


Українські журналісти-розслідувачі розкрили схеми, за допомогою яких лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко, в якого не було власного бізнесу, заробив сотні мільйонів гривень, – Корупція Інфо

Популярне: Скільки коштує вбивство Вороненкова. Шокуючі подробиці

Зокрема, лише за останній рік Ляшко із дружиною придбали нерухомості приблизно на 20 млн грн, інформує видання антикорупційного журналіста-розслідувача Дениса Бігуса «Bihus.info». Крім того, Ляшко користується броньованим автомобілем Cadillac Escaladе. Такого автомобіля у декларації нардепа немає (він задекларував Mercedes S 550 і Land Cruiser), однак раніше Ляшка вже неодноразово фіксували на цій автівці біля Верховної Ради.

Офіційно авто записано на радника Ляшка Олександра Гулака. Він є членом «Радикальної партії» й навіть у 2014 році балотувався у народні депутати та не пройшов. У заяві до ЦВК чоловік не вказав місця роботи, лише зазначив, що тимчасово не працює.

Як йдеться в журналістському розслідуванні, корупційна схема, яка допомогла Ляшку збагатитися, бере свій початок з Чернігівської області і працює ще з 2008 року. Вона пов’язана, зокрема, з вже колишнім заступником Державної служби з надзвичайних ситуацій Олегом Авер’яновим, який є депутатом Чернігівської облради.

«До 2009 року пожежні автомобілі не лише для українських пожежників, а й на імпорт виготовляло державне підприємство «Прилуцький завод протипожежного і спеціального машинобудування «Пожспецмаш». У 2007 році ФДМУ оголосив про плани приватизувати державний завод. Вже на той момент підприємством цікавились інвестори. Але до прозорого конкурсу завод не протримався. Вже у 2008 році за заявою кредиторів через смішний, порівняно з вартістю підприємства, борг в 20 млн грн суд почав процедуру банкрутства заводу. Його майно розподілили між кількома компаніями, зокрема пов’язаними з Авер’яновим. Тоді ж на завод вперше приїхав і Ляшко», – з’ясували журналісти.

У 2009 році, за рік після банкрутства держпідприємства, ДСНС переказала на рахунок приватної фірми з однойменною назвою «Завод Пожспецмаш», яким керував Авер’янов, 263 млн грн за поставки пожежної техніки. Однак виробництва у приватного «Заводу» не було, тому фірма перевела гроші на іншу – з подібною назвою – «Виробниче підприємство «Пожспецмаш», співзасновником якого була теща Олега Авер’янова. Фірма тещі через ланцюжок фіктивних компаній закупила російські автівки. У 2011 році податкова встановила, що доки автомобілі їхали по ланцюжку фірм, їхня вартість зросла вдвічі.

Як з’ясували журналісти, після тендерної оборудки дві фірми ліквідувалися, натомість на виробничих потужностях колишнього держзаводу з’явилася компанія «ПК «Пожмашина». Власник приватної фірми – кіпрська компанія, а формальний кінцевий бенефіціар – член «Радикальної партії» Олександр Борщ. Однак за словами екс-дружини Олега Авер’янова Євгенії, компанія «ПК «Пожмашина» фактично знаходиться у власності Авер’янова, а офіційний бенефіціар Борщ – давній товариш та кум подружжя.

У 2015 році екс-голова ДСНС Сергій Бочковський заявив про тиск на нього Олега Ляшка з метою «вибити» перемогу на тендері ДСНС для «Пожмашини». Після кадрових ротацій, пов’язаних із арештом і звільненням Бочковського, Авер’янов став заступником голови ДСНС, а тендер на пожежні машини на 92 млн грн провели невдовзі після призначення. ДСНС тоді відхилила усі пропозиції, окрім «Пожмашини» та «Ман трак енд бас Юкрейн». Тендер виграло останнє. Однак правоохоронні органи встановили, що Авер’янов вступив у змову з комерційними директорами німецького представництва: після перемоги німців, дві третини виграшу вони перерахували «Пожмашині». Далі ці гроші пішли на фірму ТОВ «Торгівельно-промислова компанія Альянс-Агро» з офісом у квартирі Авер’янова.

Крім того, у 2016 році, незважаючи на поточні кримінальні провадження, фірма отримала ще понад 400 мільйонів гривень з держбюджету за поставку пожежної техніки. Журналісти нагадали, що наприкінці 2015 року фракція «Радикальної партії» відмовлялась голосувати за держбюджет, який «радикали» називали корупційним, аж доки до нього не включили 400 млн грн на закупівлю пожежної техніки.

«Після успішної участі у тендері Олег Ляшко та Олег Авер’янов із букетами троянд поїхали святкувати перемогу на завод, до якого ніби не мають відношення. Протягом року після закупівлі, Ляшко витратив на нерухомість 20 мільйонів гривень», – йдеться у розслідуванні.

Сам Авер’янов заперечив свою причетність до цієї компанії, хоча його екс-дружина судиться за неї, як за спільне майно.