Після того як Київ розірвав військово-технічне співробітництво з Москвою, Росія змушена обходитися без українських деталей і двигунів
Видання Deutsche Welle вивчило наслідки для Росії рішення України розірвати військово-технічне співробітництво, передає depo.ua., повідомляє Корупція Інфо.
"Серйозні втрати (для Росії) є відразу в декількох сферах – створення нових літаків, вертольотів, кораблів і ракет, підтримки придатності старої техніки", – сказано в публікації.
Як зазначає видання, вже закрилося спільне виробництво військово-транспортного літака Ан-70, а тепер проблеми можуть бути і з пасажирським Ан-148, який виробляється в Воронежі. Він є в авіапарку Міноборони Росії, ФСБ, МНС, авіакомпаній "Росія" і "Ангара".
"Протягом декількох років всі відсутні літаки будуть замінені новими машинами сімейства Ільюшин. Вони, правда, дорожче літаків Антонова", – відзначив глава аналітичної служби агентства "Авіапорт" Олег Пантелєєв.
У публікації наголошується, що набагато гірша ситуація з вертольотобудування.
"Ще донедавна практично всі двигуни для російських вертольотів, а також для нових навчально-бойових літаків ЯК-130 проводилися в Запоріжжі, в компанії Мотор Січ. Хоча для найбільш популярних машин Мі-8 і Мі-17 вже є російський аналог, обсягу його виробництва поки недостатньо (потреба Росії – близько 500-550 таких двигунів на рік)", – зазначає автор.
Експерт Роман Гусаров додає, що для деяких вертольотів двигуни в Росії до цих пір не створені. За його словами, окрема серйозна проблема – зрив поставок вертольотів зарубіжним партнерам: "Їх наші відносини з Україною не цікавлять, ми зобов'язані вкластися в термін. Виходить, ми несемо репутаційні ризики", – сказав він.
Крім того, випуск газових турбін для бойових кораблів в Росії не налагоджений досі – з часів СРСР вони вироблялися лише в Україні. На верфях в Калінінграді та Санкт-Петербурзі розпочато будівництво 10 бойових фрегатів для оновлення флоту. До ембарго Росія встигла отримати тільки п'ять установок і тепер намагається освоїти випуск турбін в Рибінську. Будівництво кораблів без турбін призупинено.
"Ще є нетривіальне завдання – навчитися без української допомоги монтувати і обслуговувати ці установки", – сказав директор Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов.
У лютому Україна також відмовилася постачати системи управління для ракет-носіїв "Рокот". Вони використовувалися для запусків супутників.
"За різними оцінками, процес імпортозаміщення в сфері ВПК в Росії може зайняти до 10 років Всі експерти сходяться на тому, що про відновлення військово-технічного співробітництва між Росією та Україною найближчим часом не може бути й мови", – підкреслено в публікації.