Ідея деолігархізації давно живе в українській політиці. Її вимагали учасники Помаранчевої революції у 2004-му, її обіцяв після Майдану 2014 Петро Порошенко, їй віддає належне і нинішній президент Володимир Зеленський.

Журнал НВ оцінив зусилля Зеленського, спрямовані на боротьбу з олігархами, у своєму матеріалі, який супроводжує рейтинг Топ-15 олігархів України.

«Люди все більше й більше чекають деолігархізації. Зеленський дуже чітко реагує на цю соціологію», — констатує Олександр Данилюк, ексміністр фінансів і колишній секретар РНБО. Так він прокоментував НВ нещодавні санкції, які Україна запровадила проти одного з лідерів ОПЗЖ і бізнесмена Віктора Медведчука, а також гостру риторику президента щодо інших олігархів.

Однак, зазначає Данилюк, Зеленський у своїй деолігархізації «починає з тих, хто не може дати здачі». «З огляду на розкол в ОПЗЖ і ситуацію в Кремлі, Медведчук обмежений у тому, як він може відповісти Зеленському», — вважає колишній міністр.

А ось Рінат Ахметов в очах Зеленського — «ситуативний партнер першої категорії», вважає політолог Микола Давидюк. Ефіри на телеканалі Ахметова регулярно отримують як Зеленський, так і представники його політсили Слуга народу (СН).

Порошенко ж для Зеленського — «публічний ворог і елемент політичної гри, який став емоційною складовою дій президента і його політичних комбінацій», переконаний Давидюк.

Ігор Коломойський поки зберігає свій політичний вплив, хоча і почав його втрачати після санкцій США та виключення його соратника Олександра Дубинського зі Слуги народу.

«Зміна ставлення до Коломойського з боку Зеленського корелюється з подіями, які відбуваються щодо Коломойського в США [розслідування ФБР і процеси конфіскації активів, можливо, придбаних за рахунок коштів, виведених із ПриватБанку]», — пояснює Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції.

За інформацією НВ, у телефонній розмові 2 квітня між Зеленським і Джо Байденом, президентом США, прозвучала й тема українських олігархів. За 40 хвилин бесіди господар Білого дому встиг звернути увагу президента України не тільки на важливість економічних реформ, а й на необхідність деолігархізації.

Водночас представники пропрезидентської монобільшості запевняють, що необхідність знизити вплив олігархів сприймають всерйоз. Євгенія Кравчук, заступник голови фракції Слуга народу, нагадує, що саме її однопартійці проголосували за «антиколомойський» банківський закон і ринок землі минулої весни, а зараз ще й розблокували велику приватизацію. Проблеми ж деолігархізації, за її словами, влада добре бачить. «Є дуже багато перешкод у процесуальному законодавстві і „чортів“ у судовій системі», — перераховує їх Кравчук.

Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.