Ексголова Конституційного Суду Олександр Тупицький намагається зберегти свою владу. Водночас він тримає всю країну в заручниках власних зобов’язань перед Віктором Медведчуком та партією ОПЗЖ. Про це в програмі Чесна Політика заявив Сергій Лещенко.
Криза довкола Конституційного Суду триває вже 5 місяць. КСУ став знаряддям геополітичного реваншу, коли за поданнями Віктора Медведчука, Тараса Козака, Вадима Рабіновича, Сергія Льовочкіна та Юрія Бойка перетворився на конвеєр з ухвалення рішень.
Саме ці рішення системно знищували антикорупційні органи та отруювали відносини України із Заходом.
Керівник Конституційного Суду Олександр Тупицький вже протягом 3 місяців відсторонений від посади. Щодо нього ведуть кілька кримінальних розслідувань, але він не хоче залишати посаду.
У результаті, Конституційний Суд й надалі перебуває в глухому куті. Однак в березні 2021 року ситуація почала хоч якось розвиватися.
Виконувач обов’язків голови КСУ Сергій Головатий підписав розпорядження про проведення спеціального пленарного засідання, щоб розглянути питання дисциплінарної відповідальності відстороненого Тупицького.
Розгляд питання ініціювало Державне бюро розслідувань. Ця “дисциплінарка” – єдина можливість зняти Тупицького з посади судді, згідно з чинним законом.
Саме таким алгоритмом дій рухалися змовники на чолі з Тупицьким, коли навесні 2019 року вчинили розправу над колишнім головою суду Станіславом Шевчуком. Його також зняли через наслідки “дисциплінарки”.
Саме тому Тупицький докладає усіх зусиль, щоб унеможливити “дисциплінарку” щодо себе. Коли Головатий підписав розпорядження, то через 1,5 години Тупицький скасував його як незаконне. Ексголова КСУ теж зробив це розпорядженням, перенісши питання на тиждень.
Іншими словами, Тупицький, якого відсторонив Зеленський ще наприкінці грудня 2020 року, продовжує вважати себе головою КСУ та блокує розгляд питання про своє звільнення. Водночас указом президента він просто нехтує.
Коли наближалося вирішальне для Тупицького засідання КСУ, на якому мали почати дисциплінарне провадження проти нього, ексголова пішов ва-банк.
Продовжуючи вдавати, що указ Зеленського його не стосується, Тупицький доповнив порядок денний Конституційного Суду ще одним пунктом, поставивши його перед своїм питанням.
Мовиться про невідповідність обійманій посаді вже самого судді Головатого. Звернення на засіданні КСУ вчасно організувала багаторічна “консерва” Медведчука – Дмитро Корчинський. Тож, Тупицький вніс потрібне питання у порядок денний. У результаті виникла ситуація, коли замість розгляду дисциплінарного проступку Тупицького Конституційний Суд мав зайнятися самим Головатим.
І, до речі, все це виникло через бездіяльність Головатого, який так і не прийняв на себе повноту влади в КСУ, намагаючись торгуватися за пролонгацію свого мандата представляти Україну у Венеціанській комісії на новий термін.
У підсумку, сторони розійшлися по нулях. За те, щоб почати дисциплінарну справу проти Тупицького за зверненням ДБР, проголосували лише 5 суддів КСУ, які були в опозиції до нього.
Також КСУ одноголосно зняв з розгляду питання про перевірку судді Головатого, яку ініціював Корчинський з “Братства”. Іншими словами, група Тупицького продовжує тримає оборону, “болото” орієнтується по ситуації. У підсумку, порядок денний не затвердили.
До керівництва Конституційного Суду Тупицький точно не повернеться. Його можна відстороняти від виконання повноважень до закінчення каденції у 2022 році. Втім, це означає, що КСУ теж буде паралізованим.