На Синоді в Константинополі вийшли на фінішну пряму в українському церковному питанні. Дійшло вже до затвердження статуту нової церкви, який наразі не оприлюднено. Всі говорять про Томос, але його ще немає. Для видання InfA експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник оцінив перспективи церковно-політичних процесів, пов’язаних із набуття українським православ’ям помісного статусу.

27-29 листопада у кварталі Фанар тривав Синод – зібрання єпископів Вселенської патріархії, які відбуваються фактично щомісяця. Саме на них останні півроку поступово вирішується українське питання. Низка вітчизняних експертів поспішили заявили, мовляв, Томос уже в руках. Та, на думку експерта, варто набратися трохи терпіння.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

«Реалізовується один зі сценаріїв – у Константинополі самостійно пишуть статут для нової української помісної церкви. Це знімає один з головних приводів до можливого зриву Собору – деякі українські ієрархи вказували, що спершу треба напрацювати компромісний статут, а потім вже йти на Собор і обирати предстоятеля нової автокефальної церкви, без якого давати омріяний Томос буде нікому.

Москва теж розуміє важливість моменту, тому вже цілком покладається не на дипломатію, а на грубу силу. Можливо, зіткнення в акваторії Керченської затоки було покликане спровокувати Україну, показати агресором і відтермінувати надання Томосу. Бо ж церква – потужний інструмент впливу Кремля на українське суспільство.

Московські плани провалюються, однак не треба розслаблятися. Можливо, історична подія станеться на території Вселенської патріархії в Україні – в Андріївській церкві. Є великий ризик, що певні групи українських єпископів якщо не відкрито зриватимуть Собор, то намагатимуться затягнути. А для нас важливий кожен тиждень – поки Москва не спланує адекватної відповіді. Тому її тактична мета – пригальмувати процес. Чому і слід усіляко протистояти».