Держсекретар США Ентоні Блінкен у розмові з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим заявив, якщо Москва піде на шлях агресії та вторгнеться в Україну, це призведе до рішучої, масованої та єдиної трансатлантичної відповіді.

Про це повідомили у пресслужбі Держдепу.

«Держсекретар чітко дав зрозуміти, що дипломатичний шлях до врегулювання кризи залишається відкритим, але це вимагатиме від Москви деескалації та участі в добросовісних дискусіях. Він повторив, що якщо Москва піде на шлях агресії та вторгнеться в Україну, це призведе до рішучої, масованої та єдиної трансатлантичної відповіді», – йдеться у повідомленні.

У свою чергу, глава МЗС РФ у розмові з держсекретарем США Ентоні Блінкеном заявив, що розгорнута США пропагандистська кампанія про російську агресію проти України нібито заохочує Україну до спроб силового вирішення “проблеми Донбасу”.

Міністр підкреслив, що розгорнута США та їхніми союзниками пропагандистська кампанія про “російську агресію” проти України має провокаційні цілі, заохочуючи владу в Києві до саботажу Мінських угод та згубних спроб силового вирішення “проблеми Донбасу”

Зазначається, що телефонна розмова між Блінкеном та Лавровим відбулася 12 лютого з американської ініціативи.

 

Лавров заявив, що реакція Вашингтона і Брюсселя на передані Росією проєкти російсько-американського договору та угоди з НАТО щодо “гарантій безпеки” ігнорує ключові для РФ положення, насамперед про нерозширення альянсу та нерозміщення ударних систем озброєнь поблизу російських рубежів.

“Було акцентовано, що ці питання займуть центральне місце у нашій оцінці отриманих від США та НАТО документів, яка буде доведена до відома колег”, – зазначає МЗС РФ.

Нагадаємо, НАТО передало Росії свою письмову відповідь на так звані «гарантії безпеки». Раніше це зробили США.

У відповіді НАТО йдеться про три сфери, в яких НАТО сподівається досягнути прогресу: відносини між РФ і США, безпека у Європі та, зокрема, довкола Україн, заходи зі зменшення ризиків. У межах останнього пункту фактично пропонується переукласти угоди з контролю за зброєю — зокрема ядерною та біологічною.

НАТО пропонує Росії встановити пряму лінію зв’язку задля продовження діалогу, включно із Радою «Росія-НАТО». За його словами, усі 30 країн НАТО готові розпочати діалог із Москвою у рамках Ради найближчим часом. Також Столтенберг заявив, що НАТО пропонує Росії відновити роботу представництв та доопрацювати механізми контролю за проведенням навчань, зокрема в рамках ОБСЄ.

Тоді ж посол США у Москві Джон Салліван передав на зустрічі із заступником глави МЗС РФ Олександром Грушком письмову відповідь Вашингтона на російський проект двостороннього договору про гарантії безпеки.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров раніше заявив, що Росія не опублікує відповідь США, якщо таке прохання надійде. При цьому він зазначив, що суть та зміст реакції Вашингтона буде донесено до громадськості.

Раніше керівник пресслужби Держдепу США Нед Прайс на брифінгу повідомив, що з цією відповіддю вже ознайомлений Київ.

«Ці відповіді не будуть сюрпризом для НАТО, для Європейського Союзу і для України», — сказав Прайс.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також повідомив, що Україна не має заперечень щодо письмових пропозицій, адже позиція Києва була врахована.

Крім того, російські “гарантії безпеки” Кулеба називає не пропозицією до обговорення, а покладеним на стіл зарядженим револьвером. При цьому він підкреслив, що вимога про невступ країн в НАТО є неприйнятною.

Кулеба підкреслив, що за останні місяці президент РФ Володимир Путін стягнув безпрецедентну кількість військ до кордону України, висунув ряд ультиматумів і занурив Європу у важку кризу безпеки.

“Ультиматуми, що звучать з Кремля вже у вигляді документів, просто не припускають прийнятних рішень. Вимога брати або не брати будь-які країни в НАТО, забрати війська з території Альянсу неприйнятна. Це не пропозиції до обговорення, це покладений на стіл заряджений револьвер”, – заявив він.