Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв розповів про те, яку ж вигоду отримали українці від відкриття ринку газу.

Про це він розповів в рамках програми “Свобода слова Савіка Шустера”, пише видання “Хвиля”.

“Ми зараз долаємо ті перешкоди, які створювалися впродовж останніх тридцяти років. Неефективна система облгазів фактично прив’язала користувачів до монополістів-газзбутів. Цю систему ми почали міняти влітку 2020 року. Тут ми дуже вдячні регулятору, який фактично прийняв революційне рішення і скасував газове кріпацтво “, – розповів Андрій Коболєв.

Глава “Нафтогазу” нагадав, що ще влітку 2020 змінити постачальника газу було в принципі неможливо. Щоб перейти до нового постачальника, громадянин повинен був попросити колишнього постачальника газу про спеціальну довідку з підтвердженням, що на рахунку не залишилося боргів. Таку довідку було майже неможливо отримати.

“Цю систему скасували, що стало першим кроком для лібералізації. Звичайно, уряд і президент розуміли, що теоретично можуть мати місце різні маніпуляції. Власне кажучи, і ціна – десь 800 – вона, на нашу думку, є ознакою неефективної маніпуляції на роздрібному ринку. Тому в певний момент держава прийняла рішення втрутитися. “Нафтогаз” перестав бути лише державною компанією, ми ще і постачальник останньої надії. Звичайно, ми виконаємо рішення уряду. Ми будемо поставляти газ за тією ціною, яку вкаже регулятор “, – нагадав Андрій Коболєв.

Будь-який споживач, якщо його постачальник приймає рішення не поставляти газ цьому споживачеві, автоматично стає клієнтом газопостачальної компанії “Нафтогаз”. Цей споживач буде отримувати газ за ціною 6,99 гривень.

“При цьому хочу відзначити, що, наприклад в серпні минулого року ми пропонували річний продукт. Будь-який споживач міг купити газ по зафіксованій ціні 4,73 гривні. Це навіть дешевше, ніж зараз по найдоступнішому тарифу. Ця ціна не передбачала передоплати, платити треба було постфактум. Але через низьку обізнаність споживачів, інертності і небажання нічого міняти ми отримали не так багато “, – резюмував Андрій Коболєв.

Незважаючи на те, що “Нафтогаз України” за 9 місяців отримав консолідований збиток 17 млрд грн в порівнянні з прибутком 12,9 млрд грн за аналогічний період 2019 року, а до кінця року вийти в плюс уже не зможе, звільнити голови правління НАК Андрія Коболєва буде вкрай складно у зв’язку з існуючим протиріччям в законодавстві і серйозним закордонним лобі. Про це журналіст Олена Голубєва пише в статті “Поспускали газ: Чому” Нафтогаз “за рік скотився в збитки?” на сайті 112.ua, посилаючись на експерта Growford Institute Валерія Клочка.

“Чого тільки варта історія про війну з Коболєва Гройсмана! В ході неї Окружний адміністративний суд Києва 14 травня 2019 року скасував поправки до статуту НАК, згідно з якими Кабмін міг звільнити Коболєва. У березні контракт з ним був продовжений ще на 4 роки”, – нагадав експерт.

Директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль нагадав 112.ua, що в нинішньому році “Нафтогаз” покинули вельми впливові топ-менеджери. У квітні пішов співвласник одного з найбільших газових трейдерів – групи “Енергетичні ресурси України”, громадянин США Андрій Фаворов (очолював в “Нафтогазі” газовий дивізіон і відповідав, зокрема, за одне з наймасштабніших напрямків – видобуток). Влітку пішов Юрій Вітренко, який обговорював з президентом РФ Володимиром Путіним питання газових відносин перед підписанням контракту з “Газпромом”. Андрій Коболєв на цих переговорах не був присутній. Вітренко також курував напрямок “Укрнафти” і, як кажуть, користувався великою підтримкою її міноритарного акціонера Ігоря Коломойського. ЗМІ писали, що Коболєв практично “видавив” Вітренко з компанії, ліквідувавши його посаду. Сам Коболєв залишився біля керма “Нафтогазу”.

Противники Коболєва дорікають йому за прорахунки, які в тому числі привели і до збитків “Нафтогазу”. Покинув компанію Юрій Вітренко заявив, що нинішні результати роботи “Нафтогазу” демонструють те, що компанія неефективна і потребує глибинних змін, а не “потьомкінських сіл”.