“Компанія «РОШЕН» та ще кілька десятків виробників солодощів (з асоціації «Укркондпром») повідомили, що призупиняють повністю або частково виробництво через високі ринкові ціни на газ (зараз ціна на ринку вище 70 грн/куб)”, – пише на своїй сторінці у Фейсбук блогер Євген Прокопишин.

І одразу ж додає, що це:

“Іронія — це ж олігарх Порошенко будучи ще президентом ввів у нас неконтрольовані ринкові ціни, від яких тепер сам страждає. Звісно, це погано для економіки країни, і це, напевно, не останні компанії, які призупиняють свою діяльність через високі ціни на газ (хоча зараз РНБО розглядає варіанти, щоб цього недопустити, планують ніби-то повернутись до регулювання цін на певний час), але факт є факт – Порошенко сам собі «вистрелив у ногу»”.

Про те, що “Рошен” та ще 26 виробників можуть призупинити виробництво солодощів заявив президент Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк. Він повідомив, що 22 грудня ціна газу на біржі вже перетнула межу в 73 тис. грн. У зв’язку з цим, частина компаній галузі вже повідомили Асоціації про плани повністю або частково згортати виробництво продукції.

«Кондитерські підприємства вже кілька місяців балансували на межі рентабельності через надвисокі ціни на газ та зростання вартості всіх інших складових собівартості продукції. Адже вартість газу в цьому році зростала щомісяця починаючи з січня, коли його вартість для виробників складала 5,9 тис грн. В минулому місяці виробники купували газ в середньому за цінами близького 40 тис гривень і вже при такій його вартості виробництво багатьох видів продукції було нерентабельним, а виконання раніше підписаних контрактів було збитковим для підприємств галузі. В грудні постачальники пропонували газ 55 по тис. гривень за тисячу кубометрів, при якій реалізувати вироблену продукцію за економічно обґрунтованими цінами вже було б дуже важко. А при вартості газу для виробничих потреб в 73 тис. грн. за тисячу кубометрів кондитерським компаніям простіше взагалі згорнути виробництво, адже при такій собівартості продукція буде незатребуваною ні на внутрішньому, ні на зовнішніх ринках», – пояснив Олександр Балдинюк.

Серед найбільших учасників Асоціації крім “Рошен”: “АВК КОНФЕКШИНЕРІ”, “Монделіс Україна”, “Нестле Україна”, “Рівненська кондитерська фабрика”, “Житомирські ласощі” та інші.

Нагадаємо, що напередодні Антимонопольний комітет України оштрафував на загальну суму 283,62 млн грн пов’язану з кондитерською корпорацією “Рошен” групу компаній ТОВ “Інтерстарч Україна”, ПрАТ “Дніпровський КПК”, ПрАТ “Інтеркорн” бенефіціарного власника Олексія Порошенка (син п’ятого президента України Петра Порошенка).

“Штраф винесено за два порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та глюкозних сиропів”, – йдеться в прес-релізі відомства.

АМКУ стверджує, що зазначена група необґрунтовано підвищувала ціни на патоку та сиропи у квітні-червні 2018-го, лютому-березні 2019-го та жовтні 2020 року, а також встановлювала протягом 2018-2020 років різні умови до рівнозначних угод з покупцями.

У повідомленні зазначено, що за час розслідування, яке тривало півтора року, комітет встановив, що у 2018-2020 роках група була єдиним виробником патоки на території України і найбільшим та найпотужнішим учасником ринку з частками 65,49% (у 2018 році), 93,86% (у 2019 році) та 79,75% (у 2020 році), а єдиними конкурентами були імпортери.

Також було встановлено, що група є єдиним виробником крохмалю кукурудзяного на території України з частками 74,26% (у 2018 році) та 96,79% (у 2019 році).

“Шляхом аналізу цінової поведінки групи встановлено, що протягом 2018-2020 років ціна на патоку та сиропи підвищувалася та знижувалася групою безсистемно. (…) Група здійснювала цінові виключення для окремих суб’єктів господарювання (кондитерських фабрик)”, – зазначив АМКУ.