На відміну від українського правосуддя, за кордоном харків’яни отримують жорсткі покарання, які виливаються у десятки років за гратами

Вікторія Мамонтова, Таїланд, засуджена за наркоторгівлю

У вересні 2000 року в готелі Бангкока (Таїланд) місцеві спецслужби арештували 29-річну харків`янку Вікторію Мамонтову, яка відпочивала в цій країні і яку запідозрили у зберіганні наркотиків. Під час обшуку в її номері знайшли понад кілограм героїну. Мамонтова стверджувала, що наркотики належать її знайомому, але довести це не змогла, передає Корупція.Інфо

Вікторія Мамонтова 

Оскільки законодавство Таїланду дуже суворе до злочинців, особливо до розповсюджувачів зілля, влітку 2001 року окружний суд провінції Тонбурі виніс харків`янці смертний вирок, про що байдужі тайці повідомили їй ламаною англійською мовою. Так, Мамонтова стала першою "смертницею" з України. Вона подала апеляцію.

На початку 2003 року Мамонтовій замінили смерть на тривале ув'язнення. Згідно рішення апеляційної інстанції, вона мала відсидіти 33 роки і чотири місяці. Але їй знову пощастило. Українська влада разом з європейськими дипломатами домоглася того, що король Таїланду Пуміпон Адульядет спочатку скоротив харків`янці термін відсидки (на п'ять з лишком років), а пізніше взагалі помилував. На волю Мамонтова вийшла у 2009 році після майже дев'яти років перебування у в`язниці Бангкока.

Відомо, що після цього колишня тайська "сиділиця" повернулась в Україну, збиралася вийти заміж за однокласника, який чекав її всі ці роки. Пізніше слід харків`янки загубився. Сама Мамонтова збиралась взятися за перекладацьку чи туристичну діяльністю.

Максим Ястремський, Туреччина, засуджений за інтернет-шахрайство

Співробітника будівельної фірми з Харкова Максима Ястремського турецька поліція арештувала у липні 2007 року на курорті Кемер неподалік Анталії, де той відпочивав разом із друзями. Як виявилося, його давно розшукували спецслужби США за підозрою у причетності до тероризму. За офіційною версією, Максим напередодні трагедії 11 вересня продав "Аль-Каїді" дані про авіабази Пентагону.

Максим Ястремський

За кілька днів за "тероризм" вибачилися, однак замінили обвинувачення на причетність до викрадення з банківських рахунків Туреччини й США суми в $11 млн. Доказом стали знайдені в його кімнаті ноутбуки з базою даних тих самих банків.

На початку 2009 року харків'янина засудили до 30 років ув'язнення. Такий термін виник чисто математично: по 2,5 роки (передбачений турецьким законом максимум) за кожний з 12 банків, які були визнані потерпілими. Апеляція нічого не змінила, а в екстрадиції в Україну Ястремському відмовили. Відмовили турки в тому ж проханні й владі США.

На сьогодні немає жодних даних про те, що доля харків'янина, відомого за ніком Maksik, якось змінилася. Він продовжує відбувати покарання за продаж у 2004-2006 роках чужих банківських карт.

Максим Шинкаренко, Таїланд – США, засуджений за поширення порнографії

Харків'янина, який разом із друзями орендував віллу на тайському острові Пхукет, затримали у січні 2009 року за запитом влади США. Шинкаренка звинуватили у тому, що він створив у 2005 році інтернет-сайт з дитячою порнографією і протягом трьох років збував матеріали клієнтам з усього світу, в тому числі сотням американців з різних штатів.

Максим Шинкаренко 

Три роки по тому харків'янина перевезли у США, де й пройшов судовий процес. Місцеві телеканали навіть назвали Шинкаренка найбільшим розповсюджувачем дитячої порнографії, який потрапив під суд у США.

Підозрюваний довгий час заперечував свою причетність до такого злочину, проте здався, коли зайшлося про довічне ув'язнення. Врахувавши його угоду з правосуддям, Шинкаренку дали у 2014 році "лише" 30 років. При цьому тайські роки в неволі йому не врахували, лише американські.

Харківські правозахисники з приводу Шинкаренка припускають, що на волю він зможе вийти раніше, ніж у 2042-му. А от переведення його до української в`язниці – скоріше, фантастика.

Артем Козлов, Туреччина, засуджений за спробу викрадення літака

7 лютого 2014 року світ спостерігав за зимовою Олімпіадою на Росії, а на борту літака, який летів з Харкова до Стамбула, пасажир на прізвище Козлов раптом зажадав від екіпажу, щоб ті розвернули авіалайнер і летіли в Сочі. Кажуть, пізніше Козлов заспокоївся, але антитерористичний процес турки вже запустили, підготувавшись до найгіршого і піднявши в небо винищувачі.

Артем Козлов 

У Стамбулі харків'янина забрали у поліцейський відділок і звинуватили у тероризмі. Над 45-річним українцем нависла загроза прожити у в'язниці найближчі 42 роки. Доки велось слідство, Козлова відпустили на волю без права виїжджати за межі Туреччини. Понад рік він підробляв на різних роботах і відпочивав на березі моря.

Надії на зовсім гуманний вирок не виправдалися. У лютому 2016 року турецький суд зачитав рішення: відправити Артема Козлова у в'язницю на 9,5 років.

Що підштовхнуло харків'янина на дивну поведінку в літаку, так і лишилося невідомим. За даними ЗМІ, алкоголю у його крові не знайшли. Мати "авіатерориста" Елла Козлова вважає, що у сина просто "поїхав дах".

Артем Ваулін, арештований у Польщі, обвинувачується у порушенні авторських прав і "відмиванні" коштів

30-річного харків'янина поляки арештували 20 липня 2016 року, одразу після того, як у США відкрили щодо нього кримінальну справу.

Артем Ваулін 

За версією американських слідчих, Ваулін стоїть за піратським інтернет-ресурсом Kickass Torrents, діяльність якого нанесла збиток правовласникам на суму понад мільярд (!) доларів. Йдеться про скачування фільмів, відеоігор, музики і телевізійних програм.

Мін'юст США озвучив такі дані про сайт Вауліна: 69 місце серед найвідвідуваніших інтернет-сайтів, працював на 28 мовах світу й лише на рекламі заробляв 22,3 млн дол. на рік.

Виявилося, що Вауліна спецагенти Секретної служби США відслідковували протягом восьми років. Спіймали його на "наживку" – підставного замовника реклами.

Американська влада зараз вирішує питання екстрадиції харків'янина з Польщі до США. Якщо це станеться, і провина буде доведена в суді, Вауліна можуть кинути за ґрати на 20 років.