Якщо паркувальну мафію не можна перемогти, то її слід очолити. Саме цей принцип взяв на озброєння мер Києва Віталій Кличко, передавши КП "Київтранспарксервіс" на відкуп старим "схемовикам" з багатим кримінально-корупційним минулим.

Справи минулого року

Напередодні нового 2017 року Віталій Кличко пафосно звільнив директора КП "Київтранспарксервіс" Артема Шамрая з майже путінським формулюванням "у зв'язку з втратою довіри". Приблизно з таким поясненням для ЗМІ президент сусідньої держави найчастіше звільняє міністрів і губернаторів. Щоправда, Віталій Володимирович трохи переграв, вимовляючи ці слова з камерною інтонацією і по складах: "до-ві-ри". Довіру, мабуть, Шамрай втратив саме у Кличка. Хоча і в пересічних киян до паркувального бедламу за часів керівництва звільненого чиновника претензії, поза всякими сумнівами, були, передає Корупція.Інфо

Однак, знову ж таки, все пізнається в порівнянні. Очікувати від будь-якого директора "Київтранспарксервісу", що за рік в паркувальному бізнесі буде наведено лад, все одно як очікувати від будь-якого мера, що він за календарний рік зуміє перетворити Київ, скажімо, на Лондон. Головне, чим відрізнявся Шамрай від маси своїх "попередників", це те, що він зайняв свою посаду, перемігши у відкритому конкурсі. Наскільки він був незалежний і прозорий – питання іншого порядку, але прецедент деякої відкритості паркувальної контори все ж був створений.

Ще одна відмінність КП при Шамраю – "олюднення" відомства. У "Київтранспарксервісу" нарешті з'явився нормальний сучасний сайт з інтерактивною картою паркувальних майданчиків у столиці, а також був опублікований список легальних і нелегальних парковок із вказаною кількістю паркомісць.

Втім, назвати звільненого чиновника особливо успішним однозначно не можна. "Київтранспарксервіс" залишається, як і раніше, збитковим. Хоча, якщо вірити фінансовій звітності, то в порівнянні з 2015-м у 2016 році збитковість підприємства зменшилася наполовину. І в цілому, якщо брати всі базові показники – збільшення кількості паркомісць, легалізація парковок, підписання договорів з власниками стоянок тощо – всюди була продемонстрована позитивна динаміка зростання.

І ще один момент, який варто згадати окремо, – саме при Шамраю з'явилася можливість безготівкової оплати паркування через систему KyivParkingApp. Система, до речі, залишилася практично невідомою серед автолюбителів, і багато в чому через те, що київська влада – як би парадоксально це не звучало – зробила все можливе, щоб її замовчати. А втім, безготівкова оплата за парковку автоматично поповнює київський бюджет. Але "мінус" цієї системи в тому, що вона виключає корупційну складову, а тому її вирішено було максимально звести нанівець.

Брутальні поверненці

Але повторимося, ідеалізувати керівні здібності звільненого директора "Київтранспарксервісу" не варто. Людина, поза сумнівом, була "в системі" і точно випадково в КП не потрапила. Інше питання, а хто ж іде на зміну директору КП, який втратив довіру?

І ось тут починається справжній хорор. Виконуючим обов'язки директора "Київтранспарксервісу" Кличко призначив свого колишнього однокласника Олександра Шестакова. Однак цей персонаж в КП тимчасовий правитель. Реально заправляє зараз у відомстві і входить у курс справ Микола Білосвіт, колишній комбат 12-го територіального батальйону. Він же підтягнув у "Київтранспарксервіс" свою численну команду атошників, в результаті чого головний офіс КП на вулиці Копилівській зараз більше схожий на військкомат.

Під Білосвіта ж буде й проведено формальний конкурс на посаду директора "Київтранспарксервісу", за підсумками якого він 100% займе це крісло. Як повідомляє джерело в самій мерії, кандидатура вже узгоджена на рівні Віталія Кличка. "Білосвіт – фігура політично вдала для Кличка. Це наочна демонстрація потенційному електорату того, що мер опікується працевлаштуванням героїв війни. Напередодні президентсько-виборчого 2019 року це може меру дуже стати в пригоді", – розповідає джерело, наближене до Віталія Кличка.

Інша справа, що сам Білосвіт, який користується авторитетом у певних колах (у тих же ветеранських організаціях), досконало специфіку роботи "Київтранспарксервісу" не розуміє. Реально керувати всім КП буде інша фігура – Ярослав Погрібняк. Персонаж більш ніж мутний, з дуже кримінальним минулим і, м'яко кажучи, не дуже прозорим теперішнім. Погрібняк купу років вже працював у цій сфері, раніше очолював службу парковки в "Київтранспарксервісі", знає всі схеми сірих оборотів хоча б тому, що багато в чому сам ці схеми й придумав. Саме в його "Лексусі" під час обшуку було знайдено півмільйона гривень готівкою і – увага (!) – кілограм золота. До речі, в 2015 році цей же "Лексус" разом з Погрібняком підірвали, але персонаж виявився з біса живучим. І ось тепер його знову занесло в те ж відомство, з якого два роки тому його з ганьбою і кримінальними справами звільняли.

Бенефіціари паркувальних схем

Тепер про головних верховодів усіх цих процесів. Білосвіта і Погрібняка в "Київтранспарксервіс" проштовхнула парочка приятелів-мажорів Ілля Сагайдак і Сергій Майзель. Цікаво, що під час звільнення Шамрая, Сагайдак та Майзель також отримали догану від Кличка. "Цікавість" сцени полягала в тому, що Віталій Кличко зробив вигляд, нібито не знає, що саме Сагайдак з Майзелем і є головними вигодоздобувачами від усіх тіньових схем з парковками в столиці.

Формально трохи вище в цій парі стоїть заступник голови КМДА Ілля Сагайдак, у якого ще був і ревно-особистісний мотив піддавити колишнього директора КП. Принаймні, як розповідає все те ж джерело в мерії, Сагайдак весь 2016 рік ходив із думками, що його високе місце "біля самого Кличка" займе саме Шамрай. В цілому ж, Сагайдак відомий у столиці вибором "правильного тестя" у вигляді колишнього глави НАК "Нафтогаз" Олексія Івченка, любов'ю до гламурного життя, а також, час від часу, потраплянням в одіозні скандали, на кшталт погрому кафе "Фазенда". А в соцмережах "пролетарське обурення" викликає сім'я Сагайдака, на яку тільки в столиці офіційно оформлено з три десятки квартир, півтора десятка гаражів і з десяток будинків.

Другий у цій парі – Сергій Майзель, який "попалився" кілька років тому з фото, на якому він був зображений за кермом "Феррарі" вартістю 380-400 тис. дол. Майзеля якраз тоді підійняв з небуття Кличко, і той одразу ж завдав репутаційного "жару" своєму начальнику. Зараз Сергій Майзель очолює Департамент транспортної інфраструктури і, як розповідають дуже злі язики, саме на ньому замикаються всі схеми махінацій з парковками. Поки що його найголовніший напрям – переоформлення під себе нічних парковок – найприбутковіших місць у Києві. Другий напрям, за який відповідає Майзель, – остаточно поховати ідею безготівкової форми оплати на парковках.

Підведемо підсумки. Дуже скоро КП "Київтранспарксервіс" очолить герой АТО, комбат Микола Білосвіт, що дуже сподобається патріотично налаштованій громадськості. Реальними схемами в КП буде займатися "людина з багатою біографією" Ярослав Погрібняк. Останнього в КП проштовхнула пара приятелів Сагайдак-Майзель, які при будь-якій владі люблять жити красиво. Ну і основне питання залишається відкритим – місце в цій піраміді Віталія Кличка. Втім, давайте зробимо вигляд, що мер тут абсолютно ні при чому.