Серед тих, хто керував зривом судової реформи в Україні, опинилася очільниця Верховного Суду Валентина Данішевська, заявив голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін. За його словами, 17 вересня «судова мафія» планує зробити наступний крок щодо зриву реформи, після того як заблокувала її руками Ради суддів.

«Питанням залишається на чиєму боці голови касаційних палат ВС: закону чи судової мафії? Але спочатку про Данішевську». – зазначив Шабунін.

Так, голова Верховного Суду направляла президенту Володимиру Зеленському та голові парламенту Дмитру Разумкову лист про неконституційність судової реформи. Тим самим Данішевська захищала не реформовану Вищу раду правосуддя від очищення. І за словами Шабуніна, апеляції в листі до української Конституції були не випадковими.

«Потім Данішевська бігала по міжнародниках (навіть в Брюсель їздила), щоб переконати їх не підтримувати негайне очищення ВРП. Попри її старання, міжнародні партнери підтримали реформу і делегували своїх експертів, отже ніякого реального впливу на це середовище вона не має, а всі її зустрічі з ними мають лише протокольний характер», – додав голова ЦПК.

Шабунін також звернув увагу на те, що Данішевська зациклила на собі всю важливу комунікацію Верховного суду з міжнародними партнерами. Це дозволило їй маніпулювати суддями, вигадуючи казки про позицію міжнародників з питань реформ.

«Коли всі попередні зусилля провалилися, судова мафія заблокувала судову реформу руками Ради суддів (РС проігнорувала закон та не делегувала своїх представників до Етичної ради при ВРП). Наступний крок по зриву судової реформи судова мафія планує зробити 17-го вересня. В цей день Пленум Верховного суду планує розглянути звернення ВРП щодо неконституційності реформи», – повідомив Шабунін.

За його словами, Данішевська доповідатиме з цього питання та спробує переконати Пленум підтримати чинну не реформовану Вищу раду правосуддя, а також звернутися до Конституційного суду щодо невідповідності судової реформи Основному закону.

«Нагадаю, Венеційська Комісія цю реформу підтримала – прямо в тексті наголосила на конституційності Етичної Ради. Але хіба для судової мафії з ВС це аргументи? Ну, а в КСУ за Тупицьким і ко потрібне рішення точно не заіржавіє. Вони швиденько знесуть реформу, захищаючи судову мафію, невід’ємною частиною якої є», – вказав Шабунін.

За словами голови ЦПК, чи вдасться «судовій мафії» план зі зриву реформи залежить від двох суб’єктів, а саме президента Зеленського та очільників касаційних палат Верховного суду – Богдана Львова, Бориса Гулька, Михайла Смоковича та Станіслава Кравченка.

«З президентом все зрозуміло: його вплив визначальний і, безвідносно позицій всіх інших, Зеленський може розблокувати власну судову реформу. Цікавіше про голів касаційних палат ВС. За нашими підрахунками, залежні від них члени Ради суддів блокували реформу разом з людьми Данішевської та ВРП. В останніх у РС просто немає більшості, а ключове голосування Ради суддів зірвало 22 члени з 26», – зазначив голова ЦПК.