В Україні сьогодні з'явилися серйозні передумови для розпуску Верховної Ради і оголошення дострокових виборів. Президент Петро Порошенко зацікавлений у такому сценарії, але для запуску процедури має бути виконано низку умов, передає Корупція.Інфо

Про це в ефірі ObozTV заявив український політик, екс-депутат Верховної Ради Микола Томенко.


"Політично це для президента дуже важливе питання – мотивувати своїх союзників діяти більш відповідально і спільно з президентом, а не грати в самостійну гру. Ми знаємо, що у частини БПП з "Народним фронтом" не все добре складається: і прем'єр хоче вести самостійну гру, і Арсеній Яценюк, і Арсен Аваков. Але є багато дискусій, коли президент може це зробити", – зазначив політик.


За словами Томенка, згідно зі статтею 90 Конституції України, парламент можна розпустити не пізніше ніж за 6 місяців до завершення терміну повноважень Верховної Ради або президента.

"Вибори президента 31 березня, але термін повноважень – це не 31 березня… Ще буде другий тур, підбиття підсумків і не пізніше ніж за 30 днів оголошення результатів. Юристи визначили, що цей дедлайн настає приблизно 6 грудня", – сказав він.

Політик зазначив, що президент, щоб розпустити парламент, повинен офіційно спиратися на підстави, виписані в статті 90 Конституції. Реальне підгрунтя у нього одне – розпуск коаліції.

Популярне: Тепер поїхати до країн ЄС українцям стане складніше: Скільки коштуватиме дозвіл і коли почнуть діяти правила

Томенко нагадав, що після Революції гідності низка депутатів, зокрема і він, вийшли з коаліції, щоб таким чином оновити парламент.

"Тоді Конституція говорить, що якщо протягом 30 днів нова коаліція не буде створена, президент має право розпустити парламент. Він проводить консультації з керівництвом ВР і указом оголошує розпуск парламенту з розрахунком, що дата виборів повинна бути в першу неділю після 60-денного терміну", – пояснив він.

При цьому, за словами Томенка, в регламенті Ради "ніде не вказано, що таке коаліція".

"Уявіть, що ми хочемо розпустити парламент. Вийшли 10 осіб з коаліції, а ми навіть не знаємо, скільки їх там. Поки вони будуть з'ясовувати, збирати підписи тощо… Коаліція офіційно перестає існувати після того, як голова Верховної Ради оголосить про її завершення. Глава ВР, як ми розуміємо, не зацікавлений у розпуску парламенту, прем'єр-міністр теж", – розповів екс-нардеп.

"Умовно кажучи – почалася сесія, парад виходу депутатів з фракції БПП. Створено передумову. Голова Верховної Ради каже – я даю доручення перевірити, чи правдиві підписи, чи відповідає дійсності тощо. У нього залишається два робочих дні на сесії – наприклад, у вівторок це почалося, в п'ятницю закриття сесії. Він про це не оголосить, а якщо оголосить – починається 30 днів. 30 днів чекають нової коаліції. Наступне засідання сесії – перший вівторок вересня. Якщо 4 вересня вони збираються, то за термінами оголосити вибори вже не встигають", – пояснив Томенко.

За словами політика, позачергові вибори в парламент можливі, якщо дана процедура буде виконана до кінця тижня, коли закриється сесія ВР.

Як повідомлялося, формальним приводом для кризи у Верховній Раді став провал голосування за важливе кадрове питання – оновлення ЦВК.

На порядку денному у парламенті було 14 кандидатур на 13 позицій в новому складі комісії. Серед іншого, більшість з кандидатур були розподілені саме серед двох провладних партій БПП і НФ.

Незважаючи на досить жваві дискусії в парламенті, "Народний фронт", побоюючись обману з боку президента, так і не зважився оновити ЦВК. Після невдалого голосування фракція БПП влаштувала демарш і залишила парламент. Після виходу з сесійної зали глава фракції БПП Артур Герасимов поставив ультиматум: або Рада голосує за оновлення ЦВК, або фракція президента не підтримає жодне рішення парламенту, що загрожує розпадом коаліції.