Міністр охорони здоров’я Максим Степанов на онлайн-зустрічі з народними депутатами від “Слуги народу” заявив, що співпраця України з британською компанією Crown Agents для закупівлі вакцини – вимушений крок.

Про це нардепка від “Слуги народу” Єлизавета Ясько повідомила у Facebook.

“Приводжу короткий виклад тез міністра із зустрічі: закупівля через CrownAgency – вимушений крок. Інакше на вакцину доведеться чекати до кінця року – це неприпустимо довго; 5% комісійних – це міф. Міністр говорив, що витрати понад номінальну вартість складуть близько 1%, і це будуть логістичні витрати”, – написала вона.

“Українська правда” повідомила 14 січня, посилаючись на попередню інформацію своїх джерел, що МОЗ може передати закупівлю вакцин від держпідприємства “Медзакупки” міжнародній компанії Crown Agents. Компанія бере за свої послуги від 4,5% до 5% комісії, зазначало видання. Степанов підтвердив того самого дня, що Crown Agents буде займатися закупівлями як оператор.

Пізніше стало відомо, що Кабмін на засіданні 13 січня визначив компанію спеціалізованою організацією, що здійснює закупівлю вакцини проти COVID-19.

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Станом на ранок 17 січня в Україні коронавірус підтвердили в 1,16 млн осіб, померло 20 802 хворих, видужало 865 960 осіб.

Головний санлікар України Віктор Ляшко повідомляв, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безплатно отримати 8 млн доз вакцини, їх вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). Перші 5% доз у межах програми COVAX Україна очікує на початку 2021 року. Пізніше він говорив, що Україна може отримати додатково ще 8 млн доз. Про те, що Україна отримає 16 млн доз вакцини, 29 грудня заявляв міністр Кабміну Олег Немчінов.

За словами Степанова, відомство також веде переговори про закупівлю вакцини із трьома американськими та однією китайською компанією. Міністр попросив тимчасову повірену у справах США в Києві Крістіну Квін, щоб США розглянули Україну як пріоритетного кандидата на отримання вакцини в режимі тестування і використання в надзвичайних ситуаціях. У межах цієї ініціативи Київ розраховує отримати 6 млн доз вакцини, зазначав він.