Після відставки Павла Жебрівського новим головою Донецької обласної військово-цивільної адміністрації був призначений генерал СБУ Олександр Куць. Як працівнику спецслужб вдалося отримати таку посаду і які надії на нього покладають, дізнавався "Апостроф", передає Корупція.Інфо

Павло Жебрівський, давній знайомий і близька людина Петра Порошенка, 11 червня повідомив про те, що йде з посади голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації. Відставка вірної людини президента з прифронтової зони на перший погляд могла здатися нелогічним кроком, адже за рік в Україні вибори. Але на Банковій знайшли Жебрівському інше застосування: 19 червня з'явився указ про призначення екс-губернатора аудитором Національного антикорупційного бюро.

Популярне: "Можна піднімати мінімальну зарплату вже сьогодні!": Рева озвучив нечувану суму

Тим часом залишати Донецьку область без нагляду ніхто не збирався. В оточенні президента подейкували, що Жебрівський вже багатьом набрид як губернатор і навряд чи йому вдасться домогтися для Порошенка підтримки на виборах у разі його участі. Область потребувала нового обличчя.

Серед потенційних кандидатур довгий час називався Юрій Гримчак – заступник міністра з тимчасово окупованих територій. У нього є чималий досвід роботи в донецькому регіоні, звідки він родом. Сам Гримчак не підтверджував ці чутки, але зізнавався, що якщо зверху накажуть, то не відмовиться очолити Донецьку область.

Ім'я свого наступника першим розкрив сам Жебрівський. Ним став 41-річний начальник Головного управління Служби безпеки України в Донецькій і Луганській області Олександр Куць.

Його кандидатуру Кабінет міністрів розглянув на закритому засіданні (кадрові питання в уряді завжди ухвалюються в закритому режимі) в середу, 20 червня. Пропозиція надійшла від президента. "Якщо я не помиляюся, то ми [пропозицію президента] підтримали одноголосно. Проти ніхто не був", – повідомив "Апострофу" один з міністрів.

Це призначення джерело з Кабміну назвало правильним. "Він (Олександр Куць, – "Апостроф") очолював СБУ в Донецькій області, тому знайомий з проблемами цього регіону", – пояснив співрозмовник "Апострофа".

У п'ятницю, 22 червня, Порошенко вирушив у Краматорськ, щоб особисто представити нового губернатора.

"Це людина, яка рішуче йде в бій, яку знає і поважає Донбас, і він знає і поважає Донбас", – тепло відгукнувся про СБУшника президент. Новопризначеному голові ВЦА він гарантував свою довіру та підтримку взамін на розвиток інфраструктури області та боротьбу з контрабандою.

Чого варто очікувати від нового губернатора, мало хто наважується коментувати. Причиною цьому є непублічність (через сферу діяльності) та дивна біографія Куця. Багато хто звернув увагу на те, що нічого не відомо про великий період його життя, особливо з моменту народження в російському місті Ростові-на-Дону до переїзду в Україну, де він почав кар'єру в спецслужбах.

Нового голову ВЦА знають як ініціатора об'єднання Донецького і Луганського обласних управлінь СБУ в єдину структуру, начальником якої його і призначили. Також Куцю приписують успіхи у викритті шпигунів на Донбасі.

Варто зазначити, що після призначення губернатором сторінка про нього в "Вікіпедії" трохи змінилася: з'явилася інформація про дружину і дитину, підкоригувалася біографія. Цікаво, що ще в четвер "Вікіпедія" повідомляла, що Куць народився в Ростові-на-Дону, в п'ятницю на певний час місце народження було змінено на Київ, але пізніше в біографії знову з'явився Ростов.

Така загадкова особистість не викликає захоплення у одного із співрозмовників "Апострофа" з "Блоку Петра Порошенка".

"Призначення генерала СБУ начальником ВЦА – це ідіотизм. Куця можна назвати повним продовженням Жебрівського. Вони разом займалися корупційними речами. Але головне те, що Куць всіх влаштовує, як і продовження тієї політики, яка була за Жебрівського", – розповіло джерело.

За його даними, кандидатура Гримчака дійсно розглядалася, але було вирішено, що "краще корупційні схеми, які працюють, ніж нова людина, якій потрібно ще звикнути і освоїтися".

Офіційно в пропрезидентській фракції хвалять нового голову Донецької ВЦА. "Я вважаю цю кандидатуру (Олександра Куця, – "Апостроф") професійною. Я його знаю як щирого патріота України і справжнього офіцера СБУ", – сказав "Апострофу" нардеп-мажоритарник з Донецької області Дмитро Лубінець (БПП).

Програму своєї роботи на новій посаді губернатор Куць ще не представив. Поки неясно також, чи готовий він стати публічною особою і вести себе активно, як це робив Жебрівський. У Куця наразі немає жодної сторінки у соцмережах, де б він міг звітувати про виконану роботу. Тому його команді доведеться багато попрацювати над іміджем голови Донецької ВЦА, щоб підготувати його до незвичного життя.