бюджет 2015

Кошторис скоректували з урахуванням інфляції і АТО.

16 лютого Кабмін вніс до парламенту проект поправок до держбюджету на 2015 рік, прийняття яких є умовою затвердження для нашої країни нової програми розширеного фінансування (EFF) від МВФ. На сайті Верховної Ради відповідний законопроект зареєстровано за №2147.

Як раніше заявляв прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, зміни до бюджету можуть взяти на позачерговому засіданні ВР, орієнтовно 25 лютого, разом з пакетом законів, що передбачають формування дохідної та видаткової частин державного бюджету: змінами до низки законів, зокрема Податковий кодекс та законодавство про пенсійне забезпеченні.

З поправкою на інфляцію

Згідно з новим проектом бюджету, його дохідна частина буде збільшена на 4,6%, у той час як витрати виростуть на 6,7%.

За словами міністра фінансів Наталії Яресько, через нарощування витрат було потрібне збільшення дефіциту бюджету і уряду вдалося узгодити з МВФ його підвищення з 3,7% до 4,1% ВВП. Крім того, уряд погіршив прогнози щодо падіння ВВП в 2015 р – з 4,3% до 5,5%.

Всі зміни, як у дохідній, так і у видатковій частині бюджету, експерти пов'язують суто з новими макроекономічними показниками. В першу чергу вони змінилися, через продовження військових дій на Донбасі.

«Ці показники виглядають досить достовірно, хоча в умовах війни гарантувати їх реалістичність всерйоз не візьметься ніхто», – сказав «Вістям» президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило.

Старший консультант управління захисту прав платників податків Асоціації платників податків України Олег Ангелов також вважає, що бюджетні правки носять технічний характер. Він зазначає, що багато змін пов'язані з військовими операціями на сході країни. Наприклад, уряду пропонують «перекидати» між регіонами дотації на медициною, освітою і підготовкою кадрів у зв'язку з тим, що населення переїжджає з регіону проведення АТО. Крім того, на допомогу тимчасово переміщеним особам, яких у країні налічується вже близько 1 млн, у держбюджеті додатково закладається 3 млрд грн.

 
2345948563.jpg

За словами Ярослава Жаліло, корекція бюджету виявилася несподівано м'якою.

«Збільшення прогнозованого дефіциту, що взагалі досить дивно для програм МВФ, дозволило збільшити видаткову частину на 35 млрд грн при збільшенні дохідної на 22 млрд. З певним наближенням, можна сказати, що новий показник витрат – той же старий, але перерахований за новими прогнозами інфляції та економічного спаду », – підкреслив він.

Борги подорожчали на 18 млрд грн

При цьому, як зазначив експерт, нічого доброго це все одно не обіцяє, оскільки чинна версія бюджету і так була занадто «утиснена» у витратах. І в новій редакції позитивних зрушень теж не сталося: при підвищеному вдвічі прогнозі інфляції (з 13% до 26%) по більшості розпорядників асигнування були збільшені.

«Це означає, що зарплати в держсекторі залишаться незмінними. Але будуть труднощі для інших статей витрат, за якими очікується зростання витрат », – говорить Ярослав Жалило.

Як свідчить документ, основні збільшення проходять по відомству Мінфіну, який відповідає за міжбюджетні трансферти та обслуговування держборгу. Так, міжбюджетні трансферти зросли на 13 млрд. За інформацією Мінфіну – це прогнозоване збільшення соціальних виплат і компенсацій малозабезпеченим у зв'язку із зростанням тарифів на ЖКГ.

Витрати на обслуговування держборгу збільшилися на 18 млрд, що, як зазначає Жаліло, природно в умовах девальвації національної валюти. При цьому, за словами Наталія Яресько, новий варіант бюджету розраховувався при курсі гривні в 21,7 грн / $, тоді як в обмінниках середній курс коливається зараз в районі позначки 25 грн за долар, тобто реальна цифра заборгованості зросла ще більше.

Піднімуться на ПДВ?

Головний позитив нової версії бюджету експерти вбачають у тому, що уряд не став скорочувати бюджетні витрати, що остаточно убило б внутрішній попит.

У той же час уряд вичерпав прихований потенціал «інфляційного податку» для наповнення дохідної частини. За прогнозами при нормальному перебігу подій навряд чи інфляція перевищить 25-26%, тому закладене в прогноз зростання надходжень досить скромне.

У дохідній частині бюджету збільшення показників, насамперед, очікується від надходжень внутрішнього ПДВ, прямо залежного від номінального ВВП, який буде рости через інфляцію. А також від імпортного ПДВ і ввізного мита, які залежать від обмінного курсу. Загальний приріст ПДВ уряд оцінює майже в 12 млрд грн (+ 7,5%).

Правки з урахуванням АТО

Експерти відзначають, що багато змін в бюджеті пов'язані з військовими операціями на Донбасі. Наприклад, створення урядом резервного енергетичного фонду для закупівель природного газу та / або мазуту (все залежатиме від ринкової кон'юнктури) у розмірі $ 1 млрд за допомогою залучення кредитів під держгарантії однозначно пов'язане з російською агресією і покликане забезпечити енергетичну безпеку країни.

Як заявив президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, це розумне рішення – закупити газ влітку, коли він буде дешевий, щоб використовувати його взимку. І якщо нова редакція бюджету буде прийнята, КМУ повинен буде затвердити порядок наповнення фонду та використання його коштів.

Припинення фінансування ліквідації шахт і підтримки їх у безпечному стані, а також торфодобувних підприємств в 2015 році – це теж рішення, пов'язані з проведенням АТО.

Крім того, окремо уряд зможе виділяти додаткові кошти на облаштування кордону (у тому числі із зоною АТО і Кримом) за рахунок грошей, виділених на бюджетну програму «Державні капітальні видатки», які розподіляються урядом.

«Нафтогазу» відмовили в дотаціях

Уряд має намір також скоротити дотації для НАК «Нафтогаз» на 5,8% (з 31,5 млрд грн до 29,7 млрд грн). Міністр фінансів називає це першим кроком для зменшення дотацій держкомпанії. Однак 10,7 млрд грн з тих коштів, які все-таки витратять з бюджету, доведеться витратити й на компенсацію збитків НАКу від поставок в зону АТО.

Як зазначає Олег Ангелов, ці 10,7 млрд грн – велика цифра, яка практично дорівнює зростанню дефіциту держбюджету (нагадаємо, дефіцит пропонують збільшити на 12,6 млрд грн).

«Разом зі скороченням перерахувань до держбюджету від НБУ майже на 5 млрд грн (на 7,6%) ми і отримуємо приблизний рівень зростання дефіциту бюджету», – зауважив він.

Арсеній Яценюк раніше заявляв, що оперативне прийняття законів парламентом дозволить раді директорів МВФ максимально швидко прийняти рішення про нову, чотирирічну програму співпраці з Україною.

Джерело: Корупція.інфо