Пенсії для деяких категорій українців найближчим часом можуть підвищити на 9 тисяч гривень.

Суттєві прибавки до виплат можуть отримати пенсіонери-чорнобильці, які вже давно домагаються виплати надбавок, передбачених їм за законом.

Велика палата Верховного суду вирішила задовольнити позов пенсіонера з Овруцького району Житомирської області, який подав до суду на місцеве управління Пенсійного фонду ще в 2018 році після того, як йому перестали виплачувати належні законом надбавки.

Згідно із законом українці, постраждалі від Чорнобильської катастрофи, повинні отримувати надбавки до пенсії в розмірі двох мінімальних зарплат (на сьогодні 9,4 тисячі гривень). У минулому Касаційний адміністративний суд задовольнив вимогу пенсіонера, призначивши йому доплату, але не по ЗУ «Про статус чорнобильців», а за постановою Кабміну №1210, де суми надбавок в рази менші (від 5 до 13 гривень).

Однак, в 2018 році Конституційний суд визнав постанову Кабміну неконституційною, тим самим повернувши дію ст. 39 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де мова йде про доплати «чорнобильцям» в кілька тисяч. Поки постанову №1210 продовжує діяти, але цей прецедент показав, що українці можуть домогтися свого.

Велика палата Верховного суду вирішила цей конфлікт, вважаючи практику заниження виплат помилковою. Це рішення є зразковим, що означає, що тепер ПФУ повинен буде перерахувати надбавки і всім іншим пенсіонерам з аналогічною проблемою.

За словами юристів, ПФУ може не захотіти проводити перерахунок за власною ініціативою, проте тепер пенсіонери зможуть домогтися виплати надбавок через суд.