Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш продовжить зустрічатись і говорити з президентом Росії Владіміром Путіним навіть після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт

Про це на брифінгу в п’ятницю заявив речник офісу генсека ООН Стефан Дюжаррік. 

«Міжнародний кримінальний суд є незалежним від Секретаріату (ООН), і ми не коментуємо його рішення. – підкреслив речник Гутерріша. – Ми будемо, як і раніше, вважати, що генеральний секретар буде говорити з тим, з ким йому потрібно поговорити, щоб розв’язати питання, які стоять перед ним»

 
Дюжаррік ухильно відповів на питання, чи може за нинішніх умов генсек ООН гарантувати президенту РФ участь у заходах Організації, якщо вони відбуваються на території держав-підписантів Римського статуту. 

«Як я вже сказав, це стосується всіх: генеральний секретар завжди буде говорити з тим, з ким йому потрібно говорити, щоб рухатись уперед… Я можу говорити лише за нього», – сказав Дюжаррік. 

Зазначимо, що така доволі неоднозначна позиція щодо Росії та її лідера вже неодноразово спостерігалася за представниками ООН. Лише нещодавно Глава незалежної міжнародної комісії з розслідування подій в Україні, що підтримується ООН, Ерік Месе заявив, що не знайшов доказів геноциду, розслідуючи порушення прав людини під час російського вторгнення.  

“Ми не виявили, що в Україні був геноцид”, — сказав він. 

Як пише The Guardian, за словами Месе, команда продовжує вивчати докази, а деякі “аспекти можуть викликати питання” щодо того, чи був геноцид українців. 

При цьому варто зазначити, що як пише видання, в ООН заявили, що Росія скоїла “широкий спектр” воєнних злочинів Україні, включаючи навмисні вбивства, систематичні тортури й депортацію дітей. 

У розслідуванні йдеться, що ЗС РФ вчиняли воєнні злочини “непропорційно та невибірково”. Також комісія назвала неодноразові атаки на українську інфраструктуру, внаслідок яких сотні тисяч людей залишилися без тепла й електрики в найхолодніші місяці, потенційними злочинами проти людяності. 

Також, як заявила комісія, росіяни на окупованих територіях катували українців електричним струмом за допомогою військового телефона. Таке катування називали “дзвінок Путіну”. 

Повідомляється, що висновки комісії були ґрунтовані на більш ніж 500 інтерв’ю, а також супутникових знімках місць утримання під вартою, масових поховань. Для Міжнародного карного суду в Гаазі звіт про воєнні злочини Росії в Україні вже підготовлено. 

Нагадаємо, міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової через звинувачення в незаконній депортації населення та дітей з території України до Росії. 

“Володимир Володимирович Путін, президент Російської Федерації, скоріше за все несе відповідальність за воєнний злочин у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Росії Федерація (згідно зі статтями 8(2)(a)(vii) і 8(2)(b)(viii) Римського статуту)”, – йдеться в повідомленні пресслужби суду. 

Йдеться про воєнні злочини, які були скоєні щонайменше з 24 лютого 2022 року. 

 У повідомленні суду зазначається, що “існують розумні підстави вважати, що Путін несе індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезазначені злочини” – через безпосередню участь, дії спільно з іншими людьми або ж через неспроможність здійснювати належний контроль над цивільними та військовими підлеглими. 

Тож попри неоднозначну позицію деяких країн та організацій стає цілком очевидно, що Путіну та його поплічникам таки не вдасться уникнути відповідальності за усе скоєне на території України.