В Івано-Франківській області збунтувалися вчителі та медики: вони перекрили трасу Івано-Франківськ – Львів, вимагаючи виплатити їм борги із зарплати за два місяці. У педагогів заборгованість із зарплати – близько 10 млн грн. Подібна ситуація склалася з бюджетниками в Черкаській і Чернігівській областях. Експерти впевнені: це тільки початок – через дефіцит бюджету багатьом варто готуватися до економії.


 
Педагоги Рогатинського району вирішили звернути увагу на проблеми з невиплатами зарплати за допомогою перекриття траси, що зв'язує Івано-Франківськ та Львів. Але проявляли милосердя до громадського транспорту і пасажирам з дітьми, уступаючи їм дорогу. «Своїм протестом люди намагаються привернути увагу чиновників з Івано-Франківська та Києва. Сподіваємося, що борг в 9 700 000 долл таки виплатять », – заявив голова Профспілки рогатинських працівників освіти Тарас Стасів.

Як зазначив глава профспілок, вся проблема полягає в тому, що державна субвенція не передбачає коштів для педагогів. Її в цьому році скоротили. У райадміністрації розводять руками, бо зробити нічого не можуть. За даними глави району Петра Бєлінського, в бюджеті є 6-7 млн ​​грн, а на зарплату треба близько 50 млн грн. І взяти ці гроші нізвідки.

Директор департаменту освіти, науки і молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович заявив, що вживають заходів. «Ми звернулися до Кабміну і Міносвіти, пояснили ситуацію, просили виділення додаткової субвенції, щоб закрити це питання. Але процедура узгодження тривала і рішення треба чекати. Однак виділення цих грошей тільки погасить вогонь і не ліквідує його причини », – підкреслив чиновник, натякаючи, що ні район, ні область не в змозі надалі знайти необхідні кошти.

Не краща ситуація і у медиків цього ж району. Борг із зарплати у них також розтягнувся на два місяці. Все, що отримували на руки, – 20% від зарплати, а це близько 1000 грн. Когось рятує присадибне господарство, а ті, хто молодший, їдуть за кордон на заробітки, йдучи у відпустку за свій рахунок. Але якщо вчителям заборгували тільки в Рогатинському районі, то медикам недоплачують по всій Івано-Франківській області. Причина та ж: в районах не вистачає грошей на зарплату бюджетникам, а держава не допомагає.

Популярне: По-королівськи! Марина Порошенко з доньками вразили неймовірними вишиванками (Фото)

Медики беруть продуктами

Не краща ситуація з виплатами зарплат в Городні Чернігівської області. Якщо недавно там вимагали погасити борги педагогам, то сьогодні вимагають повного розрахунку медики. На цьому тижні працівники лікарень отримали частину зарплати за червень, коли чекати інші виплати – не знають. Борг досяг 3 млн грн.

У Смілі Черкаської області чиновники виправдовують зростаючий борг тим, що Київ не розподілив залишок державного бюджету і недодав грошей на зарплату медикам і вчителям. А виплати медичним працівникам взагалі йдуть за рахунок медичної субвенції, яка розраховується по всій Україні однаково. І в мерії визначили головне завдання – отримати гроші з держбюджету, так як міські фінанси є куди витратити: потрібно забезпечити заклади охорони здоров'я ліками, заплатити за комунальні послуги та ін. А всіх бюджетників просять почекати і тугіше затягнути паски.

Медичні працівники вже не приховують, що з радістю приймають матеріальну винагороду від пацієнтів. «У нас немає іншого виходу. Так, беремо продукти і гроші, які дають пацієнти. Добре, якщо чоловік працює і отримує гроші. У мене немає чоловіка, але є двоє дітей. Я в розпачі, тому що навіть хліба нема за що купити », – зізнається« Вістям »медсестра Смілянської міськлікарні.

Віце-прем'єр: «Колапсу не буде»

Як запевнив віце-прем'єр Павло Розенко, проблема із затримками зарплат бюджетникам є, але вона під контролем. «Справа в тому, що частина коштів на зарплату йде з місцевих бюджетів. Ситуація різна в різних областях і в різних галузях. Те, що йде з держбюджету, ми намагаємося вчасно і в повному обсязі перераховувати у вигляді субвенції в регіони. Але місцеві бюджети нас дуже часто підводять. Але відразу скажу: колапсу не буде. Є достатньо грошей, щоб виконати всі зобов'язання, які брав на себе держбюджет України », – підкреслив Розенко.