Нардеп від “Слуги народу” Олександр Качура попередив: через ситуацію з мігрантами в Україні можуть ввести надзвичайний стан на кордоні.  Але переживати поки не варто, адже у “Слузі народу” заспокоїли – таке рішення має бути виваженим та обґрунтованим. Верховна Рада має бути постійно готова до такого повороту подій.

“Всі депутати готові зібратись для того, щоб ухвалити таке рішення, проте воно повинно бути обґрунтованим. Це повинно бути не так, як колись, коли надзвичайний стан оголошували перед виборами”, – сказав Качура.

Нардеп наголосив, що оголошення надзвичайного стану ніяк не означає, що в країні – катастрофічна ситуація.

Це можуть зробити для того, аби прикордонники, поліція та нацгвардійці мали більше інструментів та могли використовувати жорсткіші заходи.

“Діють певні аспекти і правого статусу. У цей час можна буде застосовувати певне обладнання, в тому числі, і вилучати навіть у великих підприємців необхідне устаткування”, – пояснив нардеп.

Раніше на брифінгу після наради щодо захисту державного кордону, який транслювала Волинська ОДА Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський підтвердив, що в областях, які межують із Білоруссю, може бути запроваджено надзвичайний стан у разі загострення ситуації.

“Визначені місця дислокації особового складу для посилення Прикордонної служби, Національної гвардії, Національної поліції, визначена взаємодія з іншими підрозділами територіальної оборони, громадських формувань з охорони громадського порядку, і саме вони будуть в коодинації захищати наш державний кордон. Ми бачимо, для цього буде необхідність. Як сказав секретар РНБО, пропрацьовані різні сценарії цих дій, аж до тих, щоб запроваджувався надзвичайний стан у цих прикордонних областях”.

Однак до охорони кордону з Білоруссю не планують залучати військових зі Сходу та Півдня.

“Не планується під час залучення додаткових сил залучення сил зі Сходу та Півдня України. Все, що передбачено, воно там залишається, люди залишаються захищати Україну”, – підкреслив він.

Монастирський повідомив, що головним планом України є будівництво державного кордону.

“Для цього прийнято рішення РНБО. І прямо зараз планується виділення коштів державного бюджету в бюджеті 2022 року. Це наша стратегічна мета на наступні 2 роки”, – сказав він.

Під час години запитань до уряду 19 листопада міністр внутрішніх справ Денис Монастирський зазначив, що для облаштування захисних споруд на кордоні з Росією та Білоруссю знадобиться 17 мільярдів бюджетних коштів у 2022 році.

За словами Монастирського, бетонні паркани, які широко використовуються для облаштування кордонів у світі, є дорогими та не гарантують захисту від повномасштабного воєнного вторгнення.

«Після вивчення досвіду іноземних країн найбільш раціональним рішенням є будівництво вздовж всього кордону або річки у вигляді суцільного паркану з сітки та колючого дроту, стовідсотковим покриттям кордону інтелектуальної системи цілодобового відеонагляду та сигналізації», – сказав він.

Така сигналізація, вважає міністр, дозволить моніторити ситуацію на відстані від 5 до 15 кілометрів від кордону і в разі загрози протиправного проникнення дозволить прикордонникам прибувати на місце протягом 15 хвилин.

«Вздовж ділянок кордону з Росією та Білоруссю, які розташовані на відкритій місцевості, вбачається доцільним будівництво протитранспортного рову шириною чотири метри й глибиною два метри для ускладнення прориву механізованих підрозділів ворожої армії», – зазначив Монастирський.

За його даними, для інженерне облаштування такої споруди потрібно близько 17 мільярдів гривень. При цьому міністр додав, що обсяги контрабанди через ці ділянки кордону оцінюються в десятки мільярдів гривень. Він закликав народних депутатів закласти ці кошти в бюджет на 2022 рік до другого читання.