валюта 1
За підсумками майбутнього тижня курс міжбанку можуть зміцнити до 24-26 грн ./$.

Зміна Нацбанком 27 лютого правил валютних торгів на міжбанку виллється у зміцнення долара в понеділок-вівторок, вважають опитані «Вести» фінансисти.

«Враховуючи те, що НБУ зобов'язав компанію (покупців валюти) надавати довідку з Податкової для покупки долара (про відсутність заборгованості по сплаті податків), на ділі виходить, що найближчі три дні імпортери будуть зайняті оформленням цих довідок, і на міжбанк не вийдуть. Головним покупцем долара стане Нацбанк. А також банки, які вирішать підкріплювати свої валютні позиції », – зазначив нам перший заступник голови правління ПриватБанку Олег Гороховський.

До аналогічного висновку з п'ятничного листа регулятора (№28-211 / 12780) прийшов і голова правління Міжбанківської валютної біржі Анатолій Гулей: «Гроші клієнтів, заведені під покупку валюти, повинні« вилежатися »чотири дні, але обов'язково повинна бути надана довідка від фіскальних органів про відсутність податкової заборгованості. Питання не стільки в самій довідці, скільки в часі, витраченому на її виготовлення та своєчасної подачі в НБУ. Крім того, компанії повинні довести, що кошти, спрямовані на купівлю валюти, не "кредитного» походження ».

Сценарій торгів у понеділок очевидний вже зараз: продавці вийдуть з пропозицією долара, швидше за все, за ціною закриття в п'ятницю – 28,0-28,5 грн ./$, і будуть чекати. Хтось – невеликих покупців, яким потрібні суми до $ 50 тис. (З цією відсічення починається жорсткий контроль Нацбанку), хтось – на нечисленні банки, яким купувати долар дозволить виконання нормативу валютної позиції (через різких курсових стрибків, таких небагато), але, головним чином, всі будуть розраховувати на НБУ. Регулятор навряд чи стане поспішати, і почекає, щоб експортери спочатку відкотять котирування. А після 15-16 годин виставить свою ціну – швидше за все, нижче п'ятничної (тоді він викуповував по 27,50 грн ./$).

«У найближчі пару днів слід очікувати скорочення попиту на валютному ринку, що благотворно позначиться на стабілізації курсу гривні. Навряд чи її зміцнення буде різким, та темпи девальвації значно сповільняться », – спрогнозував заступник голови правління Сітібанку Владислав Сочинський.

Бояться злякати

Фінансисти поки побоюються публічно називати точні курсові прогнози – бояться, що Нацбанк на викуп долара сильно занизить його вартість, і клієнти багато втратять. Але сподіваються, що ціна НБУ буде не набагато нижча останнього офіційного курсу. Виходячи з того, що при офіційному 27,76 грн ./$, центробанк в п'ятницю викуповував валюту за 27,50 грн ./$, на понеділок банкіри очікують офіційний на рівні 27,60-27,65 грн ./$, і викуп по 27,40-27,50 грн ./$. З урахуванням тиску експортерів на Кабмін і Нацбанк, мало хто вірить, що чиновники ризикнуть опустити цінник нижче 27,40 грн ./$: адже експортне лобі знову може влаштувати скандал. І тоді центробанку знову доведеться перераховувати курси з проведеними угодами (як це вже було 25 лютого – НБУ заднім числом підняв свій цінник з 21,7 грн ./$ до 28,04 грн ./$, і доплатив експортерам).

«На якому саме рівні закріпитися гривня, зараз дуже складно спрогнозувати. Але те, що адмінзаходи Нацбанку вплинуть на зниження попиту, а, відповідно, і на пониження курсу долара – це однозначно. Кроки регулятора на це і спрямовані. Зменшення попиту на долар безпосередньо виливається в пониження курсу. Головне підтримувати зміцнення гривні та іншими кроками. Наприклад, боротьбою зі спекулянтами, адже сьогоднішній курс нічим економічно невиправданий. Зараз банки дуже обмежені у купівлі долара під свої валютні позиції », – зазначив голова правління Піреус Банку Сергій Наумов.

Ще один страх фінансистів – це різке скорочення продажу долара. Адже не маючи можливості вигідно продати валюту, експортери почнуть поступово скорочувати обсяги її заводу в Україні. Десь будуть застосовуватися тимчасові схеми, а десь відбудеться перехід на прямі продажі в довгу – наші компанії стануть регулярно витрачати частину своєї валютної виручки за кордоном (за заводячи її в країну). Наприклад, аграрії частина доларів, отриманих за зерно, вкладуть в паливо і добрива (стануть закуповувати їх не в імпортерів в Україні, а за кордоном – безпосередньо у їх постачальників).

«Але так працювати зможуть тільки великі компанії, з об'ємом закупівель $ 10-20 млн. Їх частка в нашому ринку не перевищує 20%, тоді як решта аграрії працюють через дистриб'юторів, яким нестачу ліквідності і висока волатильність курсу ламає всі бізнес-процеси», – сказав власник агрохолдингу UkrLandFarming Олег Бахматюк.

Але в теж час відзначив, що у великого бізнесу є й труднощі по цій частині.

 «Урожай продається поетапно цілий рік, і ми свій ще в 2014-му за меншими цінами продавали. При цьому традиційно 65% річних витрат припадає на лютий-квітень, на посівну. Ціни вже ростуть дуже швидко, а ми не можемо домовитися про закупівлю добрив і насіння з іноземними виробниками, тому що постійно йде індексація курсу », – запевнив нас Бахматюк.

Тим не менш, експерти заздалегідь пропонують робити все, щоб обсяг заводу експортної виручки різко не вкоротився через тимчасове зниження попиту на валюту.

«На поточний момент з міжбанківського ринку штучно прибрали попит, але це жорстко демотивує наявність пропозиції валюти на ринку. Потрібно терміново створити некорупційні, прозорі умови для поступового «просіювання» частини попиту на ринок. Інакше після скасування або пом'якшення обмежувальних заходів ринок отримає тотальне незаведення валютної виручки в Україну і, як наслідок, роздування девальвації до божевільних цифр на малих обсягах », – сказав глава ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек.

Фінансисти розраховують, що Нацбанк буде виважено балансувати на попиті і пропозиції і зміцнювати гривню поетапно. Чи не з 33,5 до 21,7 грн ./$, як це вже намагалися провернути чиновники, а по 0,5-1 грн ./$ в день. Одні на цьому тижні очікують зміцнення до 25-26 грн ./$, інші – 24-25 грн ./$.

Ціни на бакс впадуть

Але це орієнтири для безготівкового ринку, в обмінниках долар подешевшання набагато значніші. І в першу чергу, звичайно ж, на викуп – тобто  багато втратять ті, хто скуповував тиждень ы міняв бакс по 41 грн ./$.

«Прогнозуємо зниження готівкового курсу долара в банківських обмінниках на покупці до 22-25 грн / $ і до 26-30 грн / $ на продаж людям», – поділився з заступник голови правління банку «Фінанси та кредит» Ігор Львов.

Фінансисти не беруться пророкувати валютне регулювання Нацбанку і зміна курсів, тому будуть намагатися максимально підстрахуватися. Тобто стануть викуповувати у людей долар максимально дешево, і продавати їм його якомога дорожче.

До слова, люди ще в п'ятницю почали скидати готівковий долар. Хтось повірив у заяву президента Порошенка про прийдешнє зміцнення гривні до 20-22 грн ./$, а хтось просто відслідковував здешевлення долара на міжбанку.

«Долар понесли, і примітно, що в першу чергу понесли в банки, а не на чорний ринок. Українці побоюються махінацій: що їм всунуть або фальшиві або мічені на Донбасі купюри. В першу чергу, несли в банки, які пропонували на викуп найбільш високі курси, і там почала дуже швидко почала закінчуватися гривня. Адже хвиля здачі валюти збіглася з перехідним етапом (з лютого в березень), під час якого сплачуються податки, і рідшають гривневі рахунки банків. Це доводиться високими ставками по міжбанківських кредитах overnight – 25-35%. У понеділок починається новий місяць, тому з гривнею має бути легше, і в касах її буде теж більше », – сказав радник голови правління Євробанку Василь Невмержицький.

За матеріалами: вести
Джерело: Корупція.інфо