Кілька слів про газові новини, які в останні дні ну дуже розбурхують незміцнілі уми. І незміцнілі уми не винні – політики і їх помічники занадто вільно крутять реальністю, краєчком торкаючись фактів, видаючи припущення і чутки за реальність і трактуючи її на свій розсуд. Цим зайняті як окремі індивіди, так і цілі телеканали. Так що для розумних і адекватних – тільки факти. І ставлення до них. Далі – ваш особистий простір в тлумаченні і побудові прогнозів, пише політичний оглядач Кирило Сазонов. Далі в оригіналі:

За знижку 50% на транспортування газу по українській ГТС з Газпрому в Європу. Це не зрада. Це геніальний хід. Але запізнілий. По-перше, це не про весь обсяг. Газпром за Контрактом повинен качати через ГТС певний обсяг. Якщо не прокачає – все одно платить за все. Пам’ятайте, як вони нас тримали за пункт Контракту бери або плати? Я не буду нагадувати, хто його підписав з української сторони. Але – тепер ми їх отримаємо. Вони не прокачують, але платять. А ось понад те – о, українська акція! 50% знижки на ДОДАТКОВИЙ обсяг.

Це реально класні умови. І якщо жадібність Газпрому або німецьких олігархів переможе – ми отримаємо додаткові обсяги завантаження на нашу ГТС. Це дуже важливо по тиску і технічних моментах. І додатковий прибуток – навіть з такою знижкою. Саме тому я думаю, що Москва в збиток собі постарається переконати своїх німецьких партнерів відмовитися. Ну, ми нічого не втрачаємо. Погодилися б? Ми б заробили грошей. Відмова? У нас є класний аргумент для суперечок в рамках ЄС та співробітництво з США про те, що всі ці Північні потоки – не про бізнес і економіку. А про політику. Хочете посперечатися, фрау Меркель? Ось жирна українська пропозиція, яку ви і ваші російські друзі проігнорували. Ми в будь-якому випадку в плюсах.

Ех, здогадався б хтось розіграти таку карту на стадії обговорення будівництва Північного потоку-2! У 2012, коли пішли розмови. Або в 2015, коли підписували проект, а нам брехали про потужну європейську коаліцію на підтримку України проти Росії. Я зараз не буду говорити, хто брехав – вже не виправити. Хоч брешуть і тепер. Але варіант непоганий зараз, а тоді був би взагалі відмінний. Проїхали, втратили, вичавимо максимум, що зможемо.

Про газ в Молдову. Вони реально відчувають на горлі пальці Газпрому. Просять допомогти. Ми завжди за, тільки самі не в кращій ситуації. Програма власного видобутку за п’ять років провалена. Запаси – не дуже. Але дуже правильно було б в цій ситуації допомогти Молдові. За гроші. Або за обіцянку в лютому газом повернути – про що і домовляються. Якщо нам під силу – воно того варто.

1 – якщо Кремль зламає Молдову ми завтра вже наступні в черзі.

2 – Україні дуже здорово було б показати всім – ЄС, США і Великобританії, що ми жорсткий і непримиренний боєць і реальний гравець тут і зараз. А не жебрак грантів і підтримки в обмін на право приймати рішення.

3 – Ми ж хочемо, як Польща? Бути на регіональному рівні орієнтиром і диктувати правила гри? Це коштує грошей.

Єдине питання – чи потягнемо ми ціну наших амбіцій? З одного боку, нам Москва (не без підтримки Берліна – «антиросійська коаліція з 2015 року, ага») викопала яму куди глибше, ніж Кишиневу. І чи зможемо ми вистояти цю зиму? Чи зможемо 100%! Якою ціною – ось ключове питання. І допомагати іншим в цій ситуації важко. Але з іншого боку – Кишинів просить допомогти в таких обсягах, що взагалі смішно на тлі українських масштабів. Смішно.

Їм для виходу з кризи потрібно стільки газу, скільки ми взагалі не вважаємо серйозним. Але, подивимося. Головне – ми в грі. З серйозними ставками. Так, страшно. Так, ми раптом маємо свою думку і реальне протистояння. Але ми ж цього хотіли? Ми ж не хотіли бути сателітом? Ми говорили з одного боку «Геть від Москви» і з іншого «немає зовнішнього управління». Говорили?

Ну, тепер потрібно довести своє право на самостійність не на словах. Зеленський молодець. Є яйця, грати за такими ставками. Я підтримую. У нас в 2014 році хлопці з яйцями йшли воювати взагалі без всього – і довели всім. Чи можемо повторити? Так навіть близько немає такого ризику. Трохи померзнути? На тлі героїзму добровольців в 2014 – соромно навіть обговорювати. Я готовий ходити вдома в шубі і валянках, але довести. Куме, скільки там тієї зими?, – іронізує експерт.