Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов в інтерв’ю “Стране” прокоментував розслідування видання про підпільну VIP-вакцинації в Києві на базі однієї з приватних клінік.

Зокрема глава МОЗ пояснив, як технічно могли доставити в Україну вакцину Pfizer, яка вимагає складних умов перевезення і зберігання при температурі -70 ℃.

“Чи можлива доставку а Україну вакцини без дотримання холодового режиму в -70 ℃? Теоретично – могли дістати її з холодильника і перевезти при температурі +2 – + 8 ℃. Так як після розморожування вакцинацію можна провести протягом 5 діб”, – пояснив міністр .

Однак в цілому Степанов дав зрозуміти, що сумнівається як в тому, що вакцина справжня, так і в тому, що вона була завезена з Ізраїлю.

“Якщо вакцинація була, звичайно, дуже цікаво подивитися, як ці люди отримають другу дозу вакцини. Десь в соцмережах прочитав такий коментар:” Організаторів вакцинації при будь-яких розкладах будуть бити “, – зауважив Максим Степанов.

І додав: “На даний момент не існує достовірної інформації, що ця нібито вакцина прибула саме з Ізраїлю”, – заявив Сте. – “Розслідування покаже. Є багато версій, звідки її привезли – і з Ізраїлю, і з Європи”.

Міністр також прокоментував поширену версію про те, що партію вакцин перехопили по дорозі з Ізраїлю в Палестину. “Нам ще не вистачало в арабо-ізраїльський конфлікт влізти”, – відповів Степанов.

За його словами, ні компанія Pfizer, ні влада Ізраїлю не зв’язувалися з українським МОЗ з приводу підпільної вакцинації.

При цьому глава МОЗ не має нічого проти комерційного ринку вакцинації в Україні.

“Він повинен бути. Але за офіційними правилами. Вакцинацію почне держава. Перший етап – п’ять груп ризику. Наприклад, я потрапляю в п’яту групу – від 18 до 55 років. Ні складних супутніх захворювань. Таких, як я – сотні тисяч. В зрештою таку можливість вакцинувати нададуть усім бажаючим. Завтра якийсь бізнесмен за свої гроші захоче вакцинуватися позачергово. Чому б і ні? Але він буде розуміти, що це схвалена вакцина і офіційно дозволена державою послуга “, – заявив Максим Степанов.

Степанов також повідомив, що МОЗ за дорученням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля вже провело перевірку клініки “Mediland”, на базі якої проводили підпільну вакцинацію. Однак перевірку провели лише через тиждень нашої першої публікації про VIP-вакцинах.

“Ми отримали відповідне доручення від прем’єр-міністра, відразу відреагували, сформували групу, яка вийшла на перевірку. Результати перевірки будуть у понеділок, 18 січня (інтерв’ю записувалося 15-го січня – Ред.). І ми говоримо про перевірку виключно в рамках своїх повноважень. Я хочу, щоб було чітке розуміння: ми не правоохоронні органи, не проводимо слідчі дії. Є відповідний план перевірки, наприклад, чи можливо в цій клініці взагалі проводити вакцинацію “, – відповів міністр.

Правда, так і не зміг пояснити, що конкретно перевіряло МОЗ в клініці. А на питання, чому сталася така затримка з перевіркою (за тиждень в клініці вже могло не залишитися ніяких слідів підпільної вакцинації), Степанов відповів так: “Як тільки ми отримали доручення на перевірку, на наступний день ми приступили. Ніякої затримки з боку міністерства не було. Отримали доручення, на наступний день вийшли на перевірку “.

Глава МОЗ заявив, що не має функцій правоохоронних органів для перевірки “по гарячих слідах”.

“Те, про що ви говорите” по гарячих слідах “- це оперативно-слідчі заходи, які проводять виключно правоохоронні органи. Кожен представник державного апарату повинен якісно робити свою роботу. Якщо я почну створювати подобу слідчих органів в МОЗ, у мене, як говорив мій улюблений Булгаков: “у міністерстві почнеться розруха”. Коли ви мене питаєте про забезпечення населення вакцинами – я відповідаю, так як це моя відповідальність. Але коли ви говорите про правопорушення в державі, за якими слідує кримінальне покарання, – для цього є правоохоронні органи “, – заявив Максим Степанов.

Він також прокоментував чутки про те, що прем’єр Шмигаль теж отримав дозу підпільної вакцини: “Знаючи Дениса Анатолійовича, мені здається це неможливим”.