Венеційська комісія до якої звернувся президент України Володимир Зеленський з приводу консультацій із виходу з конституційної кризи не буде глибоко вдаватися в ситуацію і ставати на чийсь бік – це не в її стилі.

Про це заявив у коментарі виданню “ГОРДОН” український юрист, експерт із конституційного права, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Українсько-американського університету Конкордія Сергій Панасюк, коментуючи висновок комісії стосовно рішення Конституційного Суду України (КСУ) щодо антикорупційної реформи.

“Венеціанська комісія (ВК) чітко дала зрозуміти, що розв’язувати проблеми за нас не буде. Як і варто було очікувати, вона не ухвалила нічого конкретного або екстраординарного, як на те сподівалися в Офісі президента. Комісія, по суті, окреслила загальні проблеми і стала на бік кожного з учасників конфлікту потроху. Із реакції юристів, політиків, соцмереж, медіа бачу, що вже почалася поляризація, кожен трактує висновок ВК у контексті своєї вигоди: одні стверджують, що комісія повністю підтримала президента і КСУ вийшов за межі своїх повноважень, інші – що вона підтвердила правоту КСУ і його чіпати не можна.

Ні одне, ні інше не є правдою. Правда в тому, що ВК врахувала деякі нюанси, не вдаючись у глибину політичних проблем в Україні, вона підтвердила наявність певних проблем у рішенні КСУ, але заявила, що КСУ – “страж Конституції” (“gatekeeper of the Constitution”) і що його рішення треба виконувати, зазначила, що антикорупційні органи мають бути незалежними і нічого не сказала про ймовірний розпуск КСУ. Мені здається, незабаром ВК ще розбереться з проєктом президента України про розпуск Конституційного Суду і дасть свій додатковий висновок”, – сказав юрист.

На його думку, в Україні вибухнула не конституційна, а інституційна та політична криза, тому що органи влади не спілкуються між собою і не співпрацюють.

“У нас юридичний безлад у країні, коли найвищі органи влади не хочуть співпрацювати між собою. Президент і парламент ігнорують будь-які натяки й рішення КСУ, навіть якщо той дає можливість виправити проблему. Додатковий доказ того – рішення КСУ щодо НАБУ, у якому суд дав три місяці відтермінування для узгодження законодавства з рішенням. Уже в середу відтермінування закінчиться. А парламентарям, мабуть, абсолютно пофіг, що КСУ дав їм шанс усе виправити без законодавчого колапсу. Їм хоч рік відтермінування дай. Хотілося б, щоб президент і Верховна Рада прийшли до КСУ і поспілкувалися про те, як змінювати закон та імплементувати його рішення.

Адже КСУ – це арбітр і остання незалежна інстанція. Але замість цього законодавець став атакувати, заявляючи про розпуск суду. Із 2019 року ніхто не вникає в суть того, що рекомендує КСУ, а бере тільки результат: так чи ні. І антикорупційна криза, по суті, сталася саме через це, а потім посилилася, коли КСУ став давати по руках президенту Володимирові Зеленському щодо змін до Конституції, коли він захотів повністю розв’язувати питання антикорупційних органів. Президент образився, а Конституційний Суд сказав: ми не будемо м’якими, ми підемо на ризик, розуміючи, що порушимо певну матерію антикорупційної політики, і будемо діяти жорстко, тому що ви нас не чуєте й не хочете слухати”, – зазначив Панасюк.

Він підкреслив, що позиція Венеціанської комісії не є бездоганною.

“Варто не забувати один важливий нюанс, що ВК не є стовідсотковим мірилом, а діалоги і “загравання”, які комісія веде з органами влади РФ, м’яко скажемо, компрометують як саму європейську інституцію, так і її рішення. Венеціанська комісія, до речі, разом з офіційним “ручним” і “науковим” органом уряду Росії цілий конгрес провела щодо конституційних питань. І це після того, як Конституційний суд РФ визнав законною анексію Криму. Незалежному міжнародному органу такого рангу неприпустимо, як на мене, не те що спілкуватися і проводити заходи, а поруч бути згаданим із сучасною Росією. Тому зараз ВК точно не істина в останній інстанції. А найголовніше, що вона і не буде глибоко вдаватися в ситуацію і ставати на чийсь бік. Це не в її стилі! У нашому “городі” тільки нам жити і знаходити виходи зі сформованих ситуацій”, – резюмував юрист.