117761

У парламенті оновлюють техніку, навчають помічників у Європі й обіцяють захистити права опозиції

З вересня почнуть реформувати Раду. За словами спікера Володимира Гройсмана, реформу проведуть у рамках Меморандуму, підписаного 3 липня між ВР і Європарламентом. Основні цілі, прописані в документі, — підвищення якості законів, поліпшення планування роботи комітетів, створення кодексу поведінки депутатів, а також підвищення ефективності взаємодії з опозицією.

Напрацювання до реформи вже є, але остаточний проект буде готовий до грудня, розповівв "Сегодня" прес-секретар спікера Дмитро Столярчук: "З вересня по грудень в Україні буде працювати оціночна місія Європарламенту, яку очолить Пет Кокс. Вони, разом з координаційною радою Ради, і пропрацюють дорожню карту реформи".

СКАЙП І ПРОГУЛИ.

Деякі зрушення щодо зміни роботи ВР у рамках майбутньої реформи є вже зараз. "Йде технічне оновлення Ради, — розповіла "Сегодня" голова комітету у закордонних справах Ганна Гопко. — У комітети нарешті поставлять веб-камери і скайп, щоб ми могли проводити відеоконференції з Брюсселем, документообіг переведуть в електронний вигляд. А помічники депутатів і секретарі проходять тренінги в Європі: нещодавно наш комітет відправляв їх у Литву. Також планується підвищити прозорість фінансування Ради: будь-який українець зможе на сайті подивитися, скільки грошей пішло на обслуговування автопарку, папір і так далі". Ще одна можлива зміна — збільшення тривалості робочого пленарного тижня, каже вона: "Понеділок треба зробити пленарним днем (зараз вихідний), а в п'ятницю і середу — працювати до вечора (депутати в ці дні працюють у залі до обіду. — Авт.)".

У кодекс поведінки депутатів можуть увійти положення про покарання за бійки під куполом, кнопкодавство і прогули. "Реформа всередині парламенту необхідна.

Важливо підвищити якість роботи над законами, спростити законодавчу процедуру, щоб приймати їх швидше, — згоден з нововведеннями політолог Володимир Фесенко. — При великому обсязі законопроектів можна збільшити і пленарний тиждень. Але паралельно варто ввести покарання за прогули засідань як Ради, так і комітетів — позбавленням голосу, а то й мандата. Тоді депутати побояться прогулювати".

 

ПРАВА ОПОЗИЦІЇ.

 Також у рамках реформи будуть прийматися норми, які захистять права опозиції, запевняє Гройсман. "Дотримуючись демократичного права, закони повинні прийматися 3/4 голосів, з урахуванням думки опозиції, — вважає Вадим Карасьов. — Заяви Гройсмана — це також реверанс у бік опозиції, щоб показати бунтівникам-коаліціантам (мається на увазі "Самопоміч" та Радикальна партія, які не хочуть голосувати за зміни до Конституції. — Авт.), що в Раді можна щось змінити".

Згідно з чинним регламентом, "Опозиційний блок" повинен був отримати керівництво трьома комітетами Ради, чого не сталося. "При Януковичі у нас в опозиції було 11 комітетів і крісло віце-спікера. А зараз в опозиції немає нічого, — сказав "Сегодня" депутат Вадим Рабинович. — Нам делегували повноваження 1,5 млн громадян, але опозиція безправна і не має можливості захищати їхні права".

"Мене порадували слова Гройсмана про суперреформу Ради за участю ЄС, при якій врахують права опозиції, — говорить нардеп ОБ Михайло Папієв. — Але що заважає просто виконати закон, який є зараз? Кожна фракція повинна пропорційно кількості депутатів у ній отримати певне число комітетів. Опозиції має належати три посади голів комітетів, три посади заступників голів комітетів та крісло віце-спікера. Цього ми не отримали".