Після перерахунку субсидій кількість тих, хто отримує допомогу від держави, скоротиться в кілька разів. Решті допомогу уріжуть.

Так, під час перерахунку враховуватимуть оновлені доходи і той факт, що субсидія більше не буде покривати опалення.

Як перерахують субсидії

Українцям призначають комунальні знижки двічі на рік: на опалювальний і неопалювальний сезони. Наступний перерахунок очікується вже в травні, а квітень — останній місяць великих субсидій. Так, у нових “знижках” будуть враховувати доходи за друге півріччя 2018-го, тепер українці отримують допомогу на оплату комунальних послуг із урахуванням тих доходів, які вони отримували ще рік тому.

Як рахують субсидію

Зараз: із урахуванням доходів за перші шість місяців 2018-го;

Після квітня: з урахуванням доходів за останні шість місяців 2018-го.

Для прикладу візьмемо сім’ю з трьох осіб із однією середньою зарплатою і сім’ю з двох осіб із двома мінімальними пенсіями. Так, перша в середньому в місяць, згідно з даними Держстату, отримувала 8 368 грн. Під час розрахунку розміру обов’язкового платежу цю суму необхідно розділити на кількість членів сім’ї, два прожиткові мінімуми, помножити на 15 % та на сукупний дохід сім’ї. Те, що вийшло, — платіж сім’ї, а решту покриє субсидія.

Отже, зазначена сім’я могла щомісяця платити комірне з урахуванням субсидії 1 029,7 грн. Узимку, з урахуванням опалення, в середньому витрати на комірне могли становити 1,5…2 тис. грн (залежно від опалювальної площі житла). Так, щомісяця субсидія компенсувала приблизно половину витрат на комунальні послуги.

Якщо в такої сім’ї доходи росли паралельно зі середньою зарплатою по країні, з травня розмір її субсидій буде перерахований із урахуванням середньомісячного доходу 9 341 грн. Водночас розмір обов’язкового платежу може становити 1 227,5 грн. І якщо влітку зазначеної суми буде вистачати на оплату комунальних послуг у межах нормативів споживання, субсидію взагалі не дадуть.

Водночас українці з двома мінімальними пенсіями зараз віддають за комуналку не більше 166 грн, а влітку — 173 грн. Правда, варто враховувати, що розмір обов’язкового платежу — не фіксована сума. За фактом від загальної вартості комірного в межах нормативів віднімають вказаний платіж, отриману суму переводять на рахунки українців. У випадку з пенсіонерами — на картки, а для працюючих — через відділення банку.

Але, як показує практика, українці без субсидій витрачають значно менше комунальних послуг (економлять і не хочуть платити більше), а самі субсидіанти щомісяця не добирають норму. Тому, якщо ефективно використовувати комунальні послуги, після субсидії може залишитися “решта”, яку “подарують” сім’ї.

Також варто враховувати, що зазначені розрахунки — приблизні. Для кожної сім’ї розмір субсидії зміниться по-своєму, з урахуванням того, як за минулий рік виросли (або скоротилися) їхні доходи.

Хто залишиться без знижки

Щорічно кількість субсидіантів після закінчення опалювального сезону зменшується в декілька разів. У лютому минулого року знижки отримували 6,4 млн сімей, а в червні залишилося всього 1,6 млн.

Подібна ситуація очікується і 2019-го. З субсидіями в травні залишаться лише найбільш малозабезпечені сім’ї (насамперед пенсіонери). Крім цього, допомогу від держави втратять ті, хто накопичив борг за комірне в сумі від 340 грн. До того ж достатньо не заплатити навіть за один місяць.

Хто не отримує субсидію

є будинок площею від 200 кв. м, або квартира від 120 кв. м;
автомобіль віком до п’яти років;
зробили покупку на суму від 50 тис. грн;
останнім часом не платили ЄСВ і не перебували на обліку в Центрі зайнятості.