Лана Зеркаль розповіла, що заважає Україні розслідувати злочини Росії у міжнародному суді, Леді Яструб вважає, що монобільшість зараз навіть не намагається робити відповідних кроків для подолання цієї проблеми.

Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда говорить про завершення формальної експертизи і має підстави вважати, що був скоєний широкий спектр злочинів проти людяності під час агресії Росії проти України. Про це в ефірі програми “Є сенс” розповіла заступниця міністра закордонних справ (2014-2019) Лана Зеркаль.

“Це не є формальністю, а є етапом, який передбачений Римським статутом. І це етап, без якого слідство взагалі не могло розпочатися. Зараз має бути прийняте рішення про початок розслідування. І тут є певні складності, тому що Україна не є стороною Римського статуту”, – розповіла вона.

Дипломатка зауважила, що Україна намагається ратифікувати Римський статут вже майже 20 років, тому що після ратифікації в нас буде більше прав і більше можливостей. І саме тому в України наразі немає прав брати участь у розслідуванні всіх злочинів.

“У квітні 2014 року Україна вперше звернулася до Міжнародного кримінального суду щодо подій, які відбувалися на Майдані. І проблема в тому, що ми не є стороною Римського статуту, і ми не в першій черзі. Пакет документів для вступу в Римський статут підготовлений уже багато років тому, але проблема в тому, що це пов’язане з міфологією. Міфологія полягає в тому, що начебто будуть переслідуватися наші добробати, але ніхто не знає різниці між військовими і воєнними злочинами. Єдине, чого нам не вистачає, то це саме участі у процесі, оскільки ми не є учасниками Римського статуту”, – розповіла Зеркаль.

Вона вважає, що зараз монобільшість у парламенті навіть не намагається ухвалити рішення щодо ратифікації Римського статуту і внести відповідні зміни до законодавства.

Також Лана Зеркаль акцентувала, що Міхеіл Саакашвілі у 2015 році був проти ратифікації Україною Римського статуту: “Я дуже пам’ятаю ту ситуацію, коли пан Саакашвілі був тим чинником, який був проти ратифікації Україною Римського статуту, тому що розглядалася справа щодо Грузії”.

Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі вирішив розпочати процес щодо військових злочинів, скоєних проти України та спрямованих проти людяності на українському Донбасі і в Криму.