1659257

Без виборів на Донбасі влада остаточно може втратити контроль над окупованими сепаратистами територіями. З іншого боку, навряд чи результати виборів будуть на користь України. Ворожі політичні сили та війна ускладнюють проведення повноцінних виборів за українським законодавством.

Директор Інституту стратегічних досліджень Нова Україна Андрій Єрмолаєв висловив думку, що скасування місцевих виборів на Донбасі ще більше посилить залежність місцевого населення від військових урядів сепаратистів і до листопада може створити умови для нового витка політичного загострення в країні в цілому.

"Або на цих виборах в Україні відбудеться велике перезавантаження місцевої влади, і це буде ще один крок на шляху до примирення, або ж у випадку зриву виборів на місцях, або невизнання їх з боку Києва, це може ще більше посилити недовіру і відторгнення з боку населення Донбасу до політики Києва. Така політика влади може створити умови для формування вже більш стійких державницьких процесів в так званих ДНР і ЛНР", – зазначив сказав експерт.

За словами політолога, для багатьох жителів Донбасу відмова від проведення виборів буде свідчити про те, що Київ їх не підтримує.

"Це також може дати імпульс до процесів нової самоорганізації. У людей не буде альтернативи. Вони не збираються вічно жити з військовими командирами, які захопили владу. Їм потрібна влада на місцях, якій вони будуть довіряти і яка їм забезпечить повсякденне життя", – наголосив Єрмолаєв.
Він нагадав, що вибори до органів місцевого самоврядування – це вибори населенням влади, яка безпосередньо пов'язана з вирішенням їхніх нагальних проблем.

"Така влада найбільш близька до людей і зрозуміла їм", – додав директор Інституту Нова Україна.

Єрмолаєв вважає, що вибори на Донбасі могли б стати формулою примирення, в іншому випадку країну може чекати різке загострення ситуації не у військовому вимірі, а соціальному, соціокультурному та психологічному.

"У ході переговорів у Мінську неодноразово звучала позиція ОБСЄ про те, що українська влада повинна зробити все можливе, щоб вибори до місцевих органів влади пройшли у всій країні. Судячи з усього, влада Києва прийняла для себе політичне рішення проігнорувати думку Євросоюзу, ОБСЄ щодо важливості місцевих виборів і не розглядають їх як частину мирного плану", – зауважив експерт.

Іншої дотримується політолог Віктор Небоженко. Він вважає, що вибори на Донбасі потрібно відкласти.

"Не випадково особистий багаторічний друг Порошенка Павло Жебрівський закриває Донецьку область від "Опозиційного блоку", який контролюється Кремлем. Ця партія може там виграти. Донбас і так нам вже делегував потужну п'яту колону до парламенту. Більше того, там, де йде війна, не можна проводити вибори", – акцентує експерт.

Небоженко прогнозує, що восени Верховна Рада проголосує за скасування виборів на Донбасі.

"Більшість в парламенті складається з пропрезидентської та пропрем'єрської партій, які підуть назустріч Порошенку. Вони прекрасно розуміють, що проводити вибори там небезпечно. Тому що після цього може виникнути питання про створення особливих територій", – зазначив політолог.

"Рішення правильне. Інше питання, що таким чином Порошенко створює сумнів з приводу використання цього електорату під час президентських виборів. Виходить, тоді ці люди були потрібні, а зараз – ні", – додав Небоженко.

Політолог Олексій Голобуцький вважає, що без прийняття конституційних змін від місцевого самоврядування на окупованій бойовиками території сходу України може залишитися одна назва.

«Відповідно до закону, місцеві вибори повинні пройти на всій території. Але у випадку форс-мажорних обставин вони можуть бути скасовані ЦВК, і це зазначено в законі. Зараз же мова йде про ініціативу губернатора, і не можна сказати, що це ініціатива усієї держави. Він просто так бачить ситуацію. Якщо судити за результатами парламентських виборів минулого року, то там на мажоритарних округах за депутатів проголосували по тисячі осіб. Але проблема не в тому, як проголосують, хоча там, скоріш за все за все, проголосують не в найкращий для України спосіб. Це питання функціонування держави, питання того, щоб місцеве самоврядування в цих областях не перетворилося на фікцію. І поки не прийняті конституційні зміни, згідно з якими президент може розпускати місцеві ради, можливо, губернатор Луганської області в чомусь й правий», – каже він.