Інформація про те, про закордонний паспорт вартує всього лише 170 гривень облетіла усі засоби масової інформації та мережу Інтернет. Згідно до постанови Верховного суду України «Про державне мито» №7-93 від 21.01.1993 року  (ст.2, 3) передбачена  плата за оформлення та видачу закордонного паспорта у розмірі 170 гривень (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Згідно закону, підтвердженого ВСУ, кожен громадянин України може отримати документ на перетин кордону всього лише за 10 неоподатковуваних мінімумів, але чи насправді вдається хоч комусь отримати паспорт за вищевказану суму? Команда громадського проекту «Поборемо корупцію разом» вирішила поцікавитися, чи реально виробити закордонний проїзний  документ за 170 гривень.

Ми відправилися у паспортний стіл, аби поцікавитися, скільки ж вартує закордонний документ насправді. На запитання, які документи потрібні для оформлення проїзного закордонного документа приємна пані відповіла, що весь перелік документів «висить» на дошці, або можна почитати в Інтернеті. Отже, у переліку документів вказано, що потрібно подати оригінал українського паспорту, копію ідентифікаційного коду, оригінал квитанції про сплату держмита 170 грн., заява-анкета, 2 фото 3,5х4,5см.

пасп1

Здавалося б, немає нічого складного. Збираємо пакет документів, подаємо його у паспортний стіл, чекаємо 40 днів, паспорт на руках. А ось і ні. Згідно постанови Верховного суду України паспорт повинен вартувати 170, але є ще й інша постанова.

Переліком платних послуг, які надають підрозділи МВС та ДМС (постанова КМУ від 04.06.2007 р. №795), також передбачено плату за оформлення закордонного паспорта громадянина України в розмірі 87 гривень 15 копійок. А ще існує вартість бланка у розмірі 120 гривень, яка передбачена п. 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг (затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року №1098 «Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг»).

пасп

Отже, виходить, що за закордонний паспорт потрібно заплатити вже не 170 гривень, як вирішили у ВСУ, а 377 гривень 15 копійов, згідно офіційної точки зору ДМС. Нагадаємо, що Верховний суд України — найвищий судовий орган у системі судів загальної юрисдикції. Рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Тобто, Державна міграційна служба не має ніякого права вимагати від громадян оплату послуг у розмірі 207.15 грн.

Але якщо це сказати працівникам паспортного столу, Ви зразу ж почуєте масу обурення не лише в свою сторону, але й в сторону влади, президента, депутатів тощо. Жіночки у цих канторах вже натреновані, тому Ви можете почути на свої зауваження приблизно такі відповіді: «Ну то йдіть судіться!», «Не заважайте працювати», «Закрийте двері», «А я тут до чого?», «Всі питання можете поставити тим олігархам при владі, а не мені».

Як з’ясували наші журналісти, отримати паспорт за 170 гривень все ж таки можна…через суд! Якщо у Вас є час і натхнення, варто спробувати і посудитися. Як показує судова практика, суди в 99% задовольняють позови та зобов'язують ДМС повернути кошти, котрі вони отримали з громадян (87.15 + 120) під час оформлення закордонного паспорт як такі, котрі не мали права вимагати на підставі інших нормативно-правових документів, відповідно до позиції Верховного суду України.

Повернути кошти може будь-яка людина, котра вже отримала паспорт. Більш того, не має різниці коли було отримано паспорт – рік тому, чи півтора-два. Кожен хто сплатив 87.15 та 120 на рахунки управлінь ДМС України має можливість повернути їх, якщо не за згодою УДМС то через суд.

Ми поцікавилися в громадян, які оформляють паспорти скільки ж вони платять за закордонний документ. Виявилося, що 377 гривень, це ще «квіточки», адже паспорт вартує, насправді, значно більше.

Попри рішення Верховного суду України, за виготовлення закордонного паспорта ви маєте заплатити (за даними, що озвучені співробітниками сервісного центру ДМС): 170 гривень — державне мито, 87,15 гривні — послуги ДМС, 120 гривень — бланк паспорта. Загалом 377,15 гривні. Якщо Ви робите паспорт через сервісний центр, треба доплатити ще 250 гривень за послуги «європеїзованого» офісу. Отже, в сумі виходить, що закордонний документ коштує 627,15 гривні. Не варто забувати ще й про комісійні, які повинні оплатити громадяни за кожен рахунок банку.

На цьому «здирство» не закінчується. У паспортних столах вигадали ще один документ, за який потрібно платити. Вигаданим його називають не просто. Про ДП «Документ» Ви не знайдете нічого ні в Інтернеті, ані не почуєте конкретного пояснення від працівників держустанови. Можна прочитати лише коментарі на форумах від українців, які насміхаються з того, що Державна міграційна служба створила нову послугу, яка вартує від 60 до 150 грн. (залежить від паспортного столу). Мета цієї послуги – перенести бланк працівником паспортного столу з одного кабінету в інший.

KGrlNKeUROM

На цьому грошові схеми не закінчуються. Якщо хочете отримати другий паспорт для виїзду за кордон, доплатіть ще 60,17 гривні. Це чи за дозвіл, чи за можливість мати два паспорти — неважливо, але платити все одно доведеться! І додавайте комісійні банку (на один платіж — близько 5 гривень). За свої ж послуги отримувач УДМС ще бере 37.26 грн.

Тобто, самоуправління місцевих відділень заробляє чималу суму під час оформлення закордонного паспорту. За нашими підрахунками, якщо Ви робите закордонний проїзний мінімальна сума оплати буде становити 377.15 грн. До цієї суми можна до плюсувати ДП «Документ», мінімальний платіж якого визначають у 60 гривень. Якщо Вам пощастило, Ви оплатите 437.15 грн, якщо не пощастило, сума може зрости ще в районах до 100 грн. (залежить від вимог паспортного столу). Виготовлення паспорту через сервісний центр добавить до вищезазначеної суми ще 250 гривень. Арифметика не складна, в сумі паспорт може обійтися у 687.15 грн. Не забуваємо про банківські комісії, це ще як мінімум сума від 5 до 20 гривень (залежить від банку). Загалом, паспорт закордонного зразка обійдеться громадянам приблизно у 700 гривень.

Але! Якщо ви виготовляєте вже другий паспорт, Ви заплатите ще 60.17 грн. за невідомий нам дозвіл, та послуги УДМС 37.26 грн. Таким чином, за другий закордонний поїзний потрібно заплатити 784.43 грн., не враховуючи послуги банків, з ними паспорт обійдеться у 800 гривень. Якщо Вам необхідний закордонний паспорт терміново, цю суму помножте на два.   

Оскільки важливим кроком до Європейського Союзу є перехід на біометричні паспорти. Влада обіцяла, що орієнтовна ціна на виготовлення такого документу буде 350 гривень. Видача біометричних паспортів для виїзду за кордон запроваджується з 1 січня 2015 року. Державна міграційна служба зазначає, що вартість його становитиме не 350, а 700 гривень. Згідно з нашими підрахунками, які ми встановили за звичайний закордонний паспорт, біометричний документ теж буде вартувати значно більше, ніж нам розповідають держслужбовці.

Отже, зробити паспорт за 170 грн. можливо по закону, але на практиці це майже нереально. Лише якщо Ви маєте намір походити на судові засідання. Якщо ж натхнення судитися немає, будьте готовими сплатити як мінімум 377 гривень. Але готуйтеся і до того, що натреновані працівники цих державних установ «задурять» Вам голову невідомими платежами, і Ви сплатите кругленьку суму, практично ні за що.

Якщо ж Ви все-таки не готові до оплати цих невідомих послуг, то існують і методи «боротьби» з держслужбовцями, які вимагають виплати вигаданих документів. Вони можуть бути різними: від ввічливого і розбірливого пояснення Правил та постанови ВСУ до повідомлення про те, що звернетесь до суду або ж правоохоронних органів, адже незаконні вимоги працівників органів ДМС України можуть становити склад злочину, передбачений ст. 364 Кримінального кодексу — зловживання владою або службовим становищем. І пам’ятайте, надання додаткових квитанцій про сплату вартості бланка не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.