Мер Львова Садовий намагається переконати інші українські міста "поселити" львівський сміття. Інакше Україну чекає екологічна катастрофа.

Ситуація зі львівським сміттям стає все критичніше, а в чомусь навіть анекдотичний.

Мер міста Андрій Садовий уже визнав, що Львів на межі катастрофи через невивезення сміття. Він пояснює це тим, що відходи просто "фізично не має куди вивозити", повідомляє Корупція. Інфо

"Є проблема, тому що фізично не має куди вивозити сміття. Тільки що мене проінформували, що одну машину з нашим сміттям знову зупинили в Житомирській області, без всяких пояснень", – сказано в повідомленні від імені мера. Більше 20% контейнерних майданчиків переповнені.

За його словами, крім закритого Грибовицького полігону (куди звозили сміття зі Львова), інших полігонів, які були б готові співпрацювати, або немає, або вони знаходяться під постійним тиском. Що це за тиск (атмосферний або політичне), правда, градоначальник не уточнив.

Але факт залишається фактом: ніде в Україні львівський сміття не чекають. І Садовій визнає, що у Львові вже просто не знають, куди його дівати.

"Двом компаніям, які займаються перевезенням, фактично не має куди вивозити сміття. Ще чотири намагаються, але їм дуже важко. Сьогодні складно знаходити полігони, готові приймати сміття", – нарікає Садовій.

Ситуація загострилася тому, що міста України, до яких Садовій звертався за допомогою, один за одним відмовлялися приймати побутові відходи зі Львова.

Нагадаємо, що після трагедії на Грібочевской звалищі в травні минулого року, коли через пожежу і обвалу грунту там загинули люди, тонни відходів зі Львова стали розвозити по країні – львівська мерія домовилася про це з місцевою владою. Однак таке рішення викликало хвилю невдоволення у мешканців.

Так, спочатку Садовий домовився з київським мером Віталієм Кличком про утилізацію львівських відходів на єдиному в столиці сміттєспалювальному заводі "Енергія". Однак таке рішення викликало бунт киян, які скаржилися на неприємний запах і дим. Вони опублікували відповідну петицію з проханням заборонити спалення львівського сміття, і вже в серпні його там приймати перестали: завод закрився на плановий ремонт.

Пізніше ситуація повторилася в Дніпрі: звалище там збільшилася майже вдвічі, і жити поряд з нею стало нестерпно, місто накрив смог. Місцеві жителі влаштували протести. В результаті там від львівських оотходов теж відмовилися.

Восени 2016 року львівський сміття продовжував подорожувати по країні, побувавши в Чернівцях і Миколаєва, проте всюди зустрів опір місцевих жителів і реакцію на кшталт "нам що, свого сміття мало?". Детально про ці пригоди львівського сміття ми вже раніше писали.

Бойкот львівського сміття призвів до того, що перевізники стали просто хаотично звозити його куди доведеться – на стихійні звалища в ряді областей країни. Так, наприклад, в грудні вантажівки з львівською реєстрацією намагалися несанкціоновано скинути побутове сміття в Полтавській області.

І тепер Садовій лякає всю країну надзвичайної екологічної ситуації, яка може трапитися, якщо проблему з львівським сміттям не вирішити. Читай – якщо який-небудь місто не погодитися прийняти відходи зі Львова.

Але центральна влада, за словами Садового, саботують рішення проблеми з транспортуванням відходів. Мовляв, Львів уже 8 місяців "знаходиться в сміттєвому блокаді" і чекає допомоги від центральної влади. Причому, на думку мера Львова, небажання Києва вплутуватися в вирішення сміттєвої проблеми пов'язано нібито з "принциповою позицією" партії "Самопоміч" в парламенті з питань особливого статусу Донбасу і виборів на окупованих територіях.

Тому тепер львівський сміття планують вивозити на полігони області і по всій Україні, і в той же час облаштувати в кожному районі Львова майданчики для перевантаження і брикетування твердих побутових відходів. Про це йдеться в сьогоднішньому проекті рішення сьогоднішньої позачергової сесії Львівської міськради.

Судячи з документу, городяни збираються знову звернутися до територіальних громад Львівщини та України з проханням укласти договори і вивозити в їх полігони львівський сміття.

Правда, навіть в самому львівській міськраді депутати не можуть дійти згоди щодо того, що робити зі сміттям. Так, після голосування за установку сміттєсортувальних і брикетувальних станцій в п'яти районах Львова в міськраді сталася бійка, а Андрій Садовий поспішно покинув сесійну залу.

І все ж, в крайньому випадку, якщо інші українські міста не прийдуть на виручку Львову, львівський сміття незабаром може емігрувати за кордон. По крайней мере, Андрій Садовий не виключає такої можливості.

"Потенційний екологічна криза може набути міжнародного характеру, а її наслідки відчути жителі сусідніх держав", заявив він. І додав, що у Львова вже є попередні домовленості про вивезення брикетованого сміття, і прийняти його вже готові 10 польських міст.

"Але як при цьому буде виглядати наша держава?", – задається питанням Садовій, мабуть, розраховуючи змусити центральні влади все ж "поселити" нарешті неприкаяне львівський сміття і уникнути ганьби в очах міжнародної громадськості.