17 вересня український парламент нарешті зробив те, чого від нього так довго та наполегливо вимагала міжнародна спільнота — Верховна Рада затвердила представників у конкурсну комісію з обрання очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Варто звернути увагу на те, що до складу комісії, яка проведе конкурс на зайняття адміністративних посад в САП, повинні увійти 11 осіб, сім з яких призначає Рада, чотирьох — рада прокурорів. Цього ж дня представництво Європейського Союзу і посольство США в Україні прямо заявили, що від прозорості обрання нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури залежатиме подальша підтримка нашо країни, тому ризикувати не варто. Що важливо розуміти, ця заява синхронно з’явилася в офіційних Twitter обох посольств.
“ЄС та США взяли до відома рішення Верховної Ради про призначення членів комісії для вибору спеціалізованого антикорупційного прокурора. Комісія повинна розпочати прозорий процес, в основі якого — доброчесність та заслуги кандидатів. Від цього буде залежати наша подальша підтримка”, — наголосили представники ЄС та США.
Не можна також не звернути увагу на те, що в Європарламенті навіть попередили офіційний Київ про загрозу для безвізового режиму з ЄС у зв’язку з проблемною процедурою відбору керівника САП. Варто зазначити, що попередження про це та про фінансові ризики лунали й до сьогодні. Окрім того, найвпливовіші країни Європи та Світовий банк письмово звернулися до українського парламенту та попередили про проблеми у проєкті рішення щодо процедури заміни керівника САП Назара Холодницького.
Як уже неодноразо згадувалося раніше, прозоре та відповідне до критеріїв обрання нового очільника САП є одним з критеріїв надання 600 млн євро макрофінансової допомоги ЄС. Також це є одним з критеріїв за так званим механізмом призупинення безвізу з боку Євросоюзу.