Україна не може офіційно підтвердити зникнення чи загибель мешканців окупованої частини Херсонської області, яка постраждала внаслідок підриву росіянами дамби Каховської ГЕС, але отримує численні повідомленні про це.
Як речник Херсонської ОВА Олександр Толоконніков повідомив в коментарі “Радіо Свобода”, мешканці окупованих територій розповідають про виявлені тіла загиблих.
“Дуже багато на лівобережжі є повідомлень про те, що люди безвісти зникли. Ми не можемо офіційно підтвердити факти загибелі. Але дуже багато повідомлень про те, що люди бачать в деяких домівках саме через вікна людей, які там є… Які загинули”, – сказав він.
Толоконніков наголосив, що Херсонщина очікує на участь міжнародної спільноти і прагне не тільки допомогти людям, які залишаються у постраждалому регіоні, а й провести ексгумацію тіл загиблих.
Тим часом на правобережжі Херсонської області через знищення росіянами Каховської ГЕС загинули десять людей, 20 травмовані, 42 людини вважаються безвісти зниклими.
Російські загарбники запровадили жорсткі фільтраційні заходи для тих українців, які намагаються врятуватися із затоплених населених пукнтів окупованого лівобережжя Херсонщини. Про це заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила у Telegram.
“Російські окупанти скористалися трагічними наслідками підриву ними Каховської ГЕС для посилення окупаційного режиму на тимчасово окупованій території Херсонської області”, – повідомила Маляр.
Зокрема, за її словами, з початком масової евакуації населення із затопленої місцевості командування російських окупаційних військ запровадило додаткові жорсткі фільтраційні заходи з виявлення громадян з проукраїнськими настроями.
“На блокпостах російські військовослужбовці за дозвіл виїхати людям у безпечні місця змушували їх платити значні суми грошей та віддавати виявлені під час обшуків цінні речі й коштовності”, – наголошує заступниця міністра.
Крім того, вона підкреслила, що російські загарбники відбирали і відразу ж знищували українські паспорти, свідоцтва про народження та інші документи, отримані в Україні. Також окупанти викрадали особисте майно громадян з покинутих власниками помешкань.
“Водночас представники російських окупаційних адміністрацій під час знімання пропагандистських відеороликів так званими журналістами цинічно заявляли про нібито здійснення успішної організованої евакуації цивільного населення, хоча жодних практичних заходів для цього вжито не було”, – відзначила Маляр.
Разом з тим, окупанти забороняли роботу місцевих волонтерів щодо надання постраждалим гуманітарної допомоги (їжі, води, одягу, ліків тощо).
Знищення дамби створює загрозу для ядерної та радіаційної безпеки. Адже ЗАЕС використовувала воду з Каховського водосховища. Кандидат хімічних наук Гліб Репіч запевнив, що наразі у ставку достатньо резервної рідини для охолодження реакторів.
Також через росіян під загрозою опинилася й глобальна продовольча безпека. Заступник генсека ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс заявив, що затоплені території України відігравали значну роль в забезпеченні світу їжею.
Зі свого боку, заступник міністра аграрної політики Віталій Головня раніше запевнив: підрив росіянами Каховської ГЕС не викличе у 2023 році критичного дефіциту продуктів харчування. Адже через “прильоти” та бойові дії “фермери і так небагато там вирощували”.
При цьому він зазначив: у 2022 році Україна вже втратила значну частину земель сільськогосподарського призначення в цьому регіоні. Однак інші області перебрали на себе значний обсяг виробництва – особливо овочевого, завдяки чому глобальної нестачі продуктів вдалось уникнути.