Чому вуличні бої за Херсон не вигідні ні нам, ні росіянам, про хаотичні рішення Путіна з примусу України до миру розповів в інтерв’ю УНІАН військовий експерт Андрій Риженко.

Коли росіяни перейшли на правий берег, їхнє становище в плані забезпечення стало слабким. Наші війська заблокували їх на правому березі, не дали йти далі. Зараз усі мости через Дніпро та Інгулець виведені з нормальної експлуатації, у зв’язку з чим забезпечення цього 25-тисячного угруповання на правому березі дуже ускладнене. Російським військовим потрібні боєприпаси, продовольство, їм потрібно евакуювати велику кількість поранених, потрібно евакуювати загиблих, міняти й ремонтувати техніку. Їхня мобільна логістика сильно ослаблена. Вони почали намагатися це питання вирішити шляхом перевезень за допомогою барж, катерів, понтонів. Частково їм вдалося логістику якось відновити – на невеликий відсоток, тому що більшість вантажів, які йшли з Криму, потрапляли через Кримський міст. Зараз уже минуло місяці три, як вони живуть в цій обмеженій логістиці, сили теж виснажуються.

Українські війська в “лоб” не б’ють – щоб не було великих втрат, цієї “жуковщини”, вони працюють або мобільними групами, або намацують слабкі місця росіян.

Зараз росіяни щось задумали. Херсон їм потрібен – це єдиний обласний центр, який вони взяли. Їм важлива Каховка, тому що це вхід в Північно-Кримський канал, без якого Крим жити не може. Зараз вони малюють для свого місцевого зомбованого населення, щоб показати, що вони повинні піти з Херсона під якимось слушним приводом.

Я не думаю, що будуть вуличні бої. Вуличні бої нам теж не потрібні. Тому що, по-перше, ми втрачаємо своїх солдатів, по-друге, ми втрачаємо місцеве населення, по-третє навіщо ці бої, якщо їх можна вигнати іншими способами.
Але вони ж можуть обстрілювати артилерією, “Градами”, з іншого берега Херсона.

Так, це серйозна небезпека. В принципі, ми їх гарантовано видавимо з правого берега. У них запаси цих “Градів” теж не нескінченні. Зброї у них багато, але того співвідношення, яке було ще в травні, уже немає, ні по артилерії, ні по “Градам”, ні по чому. У нас теж є засоби, той же високоточний HIMARS. Тому, якщо буде десь локалізовано знаходження “Градів”, у нас є чим протидіяти і робити це досить швидко.
Про нові безпілотники, які можуть вражати в тому числі й ППО, і які Іран може поставити Росії для використання у війні проти України.

По-перше, об’єкти ППО можуть вражати безпілотники і зараз. Вони йдуть на координату. Ось ці “Шахеди” летять за заздалегідь введеною адресою, використовуючи супутникові системи, які зараз існують. Якщо говорити, що безпілотник працює тільки по системам ППО, це означає, що в нього є протилокаційна система наведення. Тобто він фіксує роботу радіолокаційної станції та на цей сигнал наводиться.

Усі ці безпілотники – просто злизані копії західних зразків. Іран багато в чому працює так, як працював Радянський Союз 40 років тому. Вони купують хороший зразок, збирають і роблять “своє”, хоча фактично це не іранський БПЛА, і запчастини теж приходять з-за кордону. Росії є чим зацікавити Іран, тому ймовірність надходження нових безпілотників висока.

Тут важливо ще те, що підключився Ізраїль. Він дуже обережно рухається в наш бік, але рухається. Системи ППО він поставляти поки не готовий, але їх занепокоєння я розумію, тому що вони реально прораховують багато ризиків, у тому числі й потрапляння технологій до рук того ж Ірану через треті руки. Ізраїль має дуже великий досвід у боротьбі з цими безпілотниками і некерованими ракетами, і цим досвідом ділиться. Я знаю, що постачають певні системи для їхнього знищення.

Загроза поставок є, якоїсь шкоди вони можуть завдати, але кардинально нічого не зміниться.