Президент США Джо Байден у Варшаві 26 березня зустрівся з міністром оборони України Олексієм Резніковим та міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

Про це розповів Дмитро Кулеба.

Байден приєднався до зустрічі українських посадовців зі своїми американськими колегами — держсекретарем Ентоні Блінкеном та міністром оборони Ллойдом Остіном. Це перший випадок, коли Байден зміг зустрітися віч-на-віч з українськими посадовцями під час свого турне Європою.

За словами Кулеби, під час зустрічі Байден заявив, що сьогоднішні події в Україні змінять історію 21 століття. Міністр зазначає, що у Байдена є чітке розуміння того, що це не війна росії проти України, це війна тиранії проти вільного світу.

“Ми спільними зусиллями досягнемо того, щоб ця зміна була на нашу з вами користь, на користь України та демократичного світу. Також президент Байден сказав про те, що США непохитно будуть з Україно в усьому до нашої перемоги. Ніщо не змусить США відвернутися від України або послабити підтримку України. Навпаки, підтримка лише зростатиме”, – сказав міністр закордонних справ України.

Також Кулеба сказав, про що говорили із представниками США на рівні міністрів. Зокрема, перемовини стосувалися нових антиросійських санкцій, над якими США вже працюють.

Порушили питання закриття американських та європейських портів для росії, говорили про індивідуальні санкції проти всіх політичних діячів росії та вплив на європейські країни, які не хочуть посилення санкцій.

“По-перше, говорили про санкції. Також говорили про санкції проти всіх політичних фігур РФ, бо вони всі є частинами агресивної машини Путіна. Обговорили, яким чином збадьорити окремі європейські країни, які намагаються зараз під різними приводами не увалювати санкції. Чітко домовилися, як і з якими країнами працюватимемо, щоб вони не ставали простором для обходу санкцій для РФ, щоб відрізати шляхи обходу санкцій. Росія потрапила в санкційний котел і цей котел в найближчі дні та місяці стискатиметься. Стосовно зброї, мали предметну розмова з конкретними цифрами і назвами. В цьому питанні теж буде прогрес”, – запевнив міністр закордонних справ України.

Крім того, сторони домовилися, як і з якими країнами потрібно працювати, аби вони не ставали простором для обходу антиросійських санкцій.

Зауважимо, у Сполучених Штатах Америки обіцяють покарати ряд країн за те, що вони допомагають росії ухилятися від санкцій.

Про це повідомляє Financial Times.

Радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США готові покарати країни, які допомагають росії обійти санкції. Мова йде про Індію, Китай, Саудівську Аравію, ОАЕ та Вірменію.

Вашингтон має низку інструментів для забезпечення повноцінного виконання санкцій. Один із інструментів – включення юридичних чи фізичних осіб, які намагаються ухилитися від санкцій, або не дотримуються їх, і які перебувають у юрисдикції третіх сторін.

«Ці інструменти зараз добре зрозумілі компаніям і країнам у всьому світі, і ми готові їх застосувати, якщо в цьому виникне потреба», – заявляв Салліван.

Європейський союз, у свою чергу, жорстко візьметься за спостереження за виконанням санкцій, введених проти росії через її напад на Україну. Спроби обходу санкцій проти рф будуть виявлятися і припинятися.

Про це заявили голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн та голова Європарламенту Шарль Мішель на пресконференції саміту глав держав та урядів країн-членів ЄС.

Глава ЄК нагадала, що чотири санкційні пакети проти росії завдають Москві страхітливої економічної шкоди та б’ють насамперед по тих ресурсах, за рахунок яких фінансується російська війна проти України. ЄС тісно координує санкційну політику з друзями та союзниками, тому що від санкцій повинен бути однаковий ефект, при тому, що економічні системи союзних держав часто дуже різні.

«Тепер всі наші зусилля слід зосередити на впровадженні в життя цих санкцій і на запобіганні обходу та ухилення від них… Оскільки ми маємо різні системи, але однакову мету з санкціями, ми зараз погодилися дійсно глибоко поглянути на лазівки, які ми виявили, або на факти обходу, тому що деякі країни намагаються до цього вдаватися – і зробити все в межах відповідних систем, щоб закрити лазівки та зробити обхід санкцій неможливим» – сказала вона, додавши, що зараз санкції проти рф ввели 40 країн, які в сумі дають понад 50% глобального ВВП.