Як Україна готувала прорив Маріуполя: захисник розкрив подробиці неймовірної спецоперації

Українські гвинтокрили, попри ризик бути збитими, постачали на “Азовсталь” боєприпаси, їжу та медикаменти. В окуповане ворогом місто було доставлено і бійців.

Про те, якою була підготовка до секретної операції – ексклюзивно сайту 24 каналу розповів один із захисників, який добровольцем полетів в блокадне місто, а вже звідти був евакуйований з пораненням.

Секретна операція в Маріуполь на гвинтокрилах

Українські пілоти кілька разів входили на більш ніж сотню кілометрів вглиб контрольованого ворогом повітряного простору. Ветеран полку “Азов”, російський доброволець та боєць ССО “Азов” Київ – Коловрат (позивний “Барсик”) розповів, що охочих, які хотіли поїхати на деблокаду Маріуполя, було досить багато. Всі вони подалися у списки.

За три тижні до поїздки в Маріуполь, їх зібрав командир та повідомив, що є можливість вирушити на допомогу героїчним захисникам. Спочатку передбачалося, що це буде наземна операція – прорив із Запорізької області.

“Нам пояснили, що операція досить ризикована, бо у нас мінімум техніки і мінімум людей. І йдуть тільки добровольці. Відповідно, прорвати кільце – це досить важко,”– розповів чоловік.

За словами “Барсика”, збирали якомога більше добровольців. Після двох з половиною тижнів затишшя їх знову зібрав командир батальйону. Він повідомив, що ця операція не вийде, але є можливість ще більш ризиковано потрапити у Маріуполь – закинути бійців у саме оточення.

“Сказали подумати добре, бо це “квиток в один кінець”, бо назад нас забрати не зможуть. Хіба тільки після того, як розірвуть кільце. Після цього знову подали список людей. О 12-й ночі нас зібрали в залі. Там нас було 70 людей,”– додав він.

На секретну операцію відбирали бійців із хорошою фізичною підготовкою та тих, які мають військовий досвід. У результаті назбиралося 33 добровольці на перший рейс, який мав розпочатися о 5-й годині ранку. На збори було 5 – 6 годин. З собою сказали обов’язково взяти цивільний одяг.

Захисники спершу дісталися міста Дніпра, де їм вже повідомили, що добиратися Маріуполя вони будуть гелікоптерами на низьких висотах. Разом з ними летіли професійні пілоти. За словами Коловрата, вони також були добровольцями.
На мапі захисникам показали, що робити, якщо раптом гвинтокрил впаде. Вже о 3-й ранку захисники вишукувалися на аеродромі в місті Дніпро, перерахувалися, завантажили гелікоптери та вилетіли.

Летіти довелося і над тимчасово захопленою територією. Потім вдалося зайти на “Азовсталь”, де воїни висадилися, завантажили поранених до гвинтокрилів і ті полетіли. Щобільше пілот також розкрив подробиці секретної евакуації поранених з “Азовсталі” Оборонці Маріуполя в надскладних умовах боролись з російськими загарбниками. Основний рубіж тримався на “Азовсталі”, і до кінця туди літали наші пілоти на допомогу.

Така операція була дуже ризикованою та небезпечною, але її вдавалось виконувати успішно. Про деталі розповів пілот гелікоптера, який евакуйовував поранених та доставляв допомогу на “Азовсталь”. Його імені Збройні Сили не називають зі зрозумілих причин.

У чому складність операції

За словами пілота, всією операцією керувало Головне управління розвідки. Вона була секретною.

“Часу на саме зрозуміння та з’ясування всіх нюансів було небагато для самого екіпажу. Але це є і плюс, тому що всю операцію вже спланувало ГУР і за маленький проміжок часу воно надавало багато інформації, розвідданих, усе, що було треба екіпажу,2– каже пілот.