Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що Росія здійснює акт “економічного тероризму” через газовий шантаж Європи. Про це він написав у Twitter.
За його словами, тиск РФ на країни Європи через енергоресурси є проявом “економічного тероризму”, а єдиною відповіддю на газовий шантаж Москви може бути посилення військової та економічної допомоги України.
“Росія хоче внести розкол у європейську єдність, нав’язати свої правила, отримати “золоту акцію впливу” та принизити західних лідерів”, – заявив Подоляк.
Нагадаємо, “Газпром” списав скорочення поставок газу в Європу на форс-мажор, як повідомляє Reuters. За даними агентства, лист компанії датований 14 липня, у ньому йдеться про неможливість виконати зобов’язання через “надзвичайні обставини”, які, нібито від неї не залежать.
Йдеться про постачання “Північним потоком”.
Як повідомлялось, російський газопровід “Північний потік-1” вранці в понеділок, 11 липня, зупинився на планове обслуговування. За графіком воно має тривати до ранку 21 липня. Ще у червні “Газпром” майже вдвічі зменшив поставки газу до Європи, як свідчить заява гендиректора “Оператора ГТС України” Сергія Макогона.
“Газпром” намагається завадити створенню достатніх запасів природного газу до настання опалювального сезону. Рівень заповнення газосховищ в ЄС динамічно зростав, що унеможливлювало маніпуляції зі створенням штучного дефіциту газу восени для здійснення політичного тиску. Відповідно, різке зниження обсягів експорту до ЄС у пізніші періоди не мало б ефекту на європейський газовий ринок. Тож нинішні коливання обсягів постачання мають політичний характер”, – вважає Макогон.
Не зважаючи на те, що росія використовує енергоресурси як зброю проти Заходу, Євросоюз готується до будь-яких сценаріїв, які можуть виникнути внаслідок переривання їх постачання. Про це заявив у Брюсселі високий представник ЄС Жозеп Боррель перед початком засідання Ради міністрів із закордонних справ, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми знаємо, що Росія може використовувати газ як зброю проти нас. Де-факто вони це вже роблять, зменшують постачання газу. У середу Єврокомісія обговорить перспективи постачання газу. Але ж це різні речі. Ми не маємо наміру зупиняти підтримку України чи застосування санкцій проти росії. Безумовно, є ризики для постачання енергії, всі про це знають. Не сьогодні, але вже наступними днями Єврокомісія, а після цього – Рада ЄС готуватимуть усі плани, щоб бути готовими до будь-якої можливої ситуації», – сказав Боррель.
Він підкреслив, що європейські санкції, введені ЄС у відповідь на агресію Росії, реально вражають російську економіку, що позначається на виробництві автомобілів, двигунів, електроустаткування та інших видів технологічної продукції. За словами високого представника ЄС, російська економіка сплачує високу ціну за цю війну.
«Я наполягаю, що санкції – це одне. Дії, які Росія може здійснити проти нас, використовуючи газ (як зброю – ред.), – це інше. Ми маємо боротися в обох напрямках. … Ми продовжуватимемо імплементувати ці санкції. Ми повинні мати стратегічне терпіння та стратегічну стійкість. Це не завершиться через день, тиждень чи місяць. Тому застосування (санкцій – ред.) має продовжуватися щодня. Потрібно дивитися, як це спрацьовує, закривати “прогалини”, дивитися, що роблять інші країни. Йдеться не про те, що просто оголосили про санкції. Їх потрібно імплементувати, і це важлива робота, яка має бути виконана», – наголосив Боррель.