Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вкотре публічно пригрозив заморозити процес вступу Швеції та Фінляндії в НАТО. Це станеться, якщо країни не виконуватимуть укладену угоду.

Про це турецький лідер сказав у понеділок, 18 липня, після засідання кабінету міністрів, пише CNN.

Ердоган зазначив, що йдеться про зобов’язання Швеції та Фінляндії боротися з угрупованнями, які Анкара вважає терористичними. За його словами, Стокгольм “не демонструє гарних результатів” у цьому питанні.

“Ми поділилися своїм умовним схваленням з державами-членами початку процесу вступу до НАТО Швеції та Фінляндії. Я хотів би ще раз нагадати вам, що ми заморозимо процес, якщо вони не зроблять необхідних кроків для виконання наших умов. Ми бачимо, що Швеція не демонструє гарних результатів щодо цього”, – сказав президент Туреччини.

На фоні погрозливих заяв очільника Туреччини, Нижня палата Конгресу США – Палата представників – схвалила резолюцію, в якій висловлюється підтримка вступу Фінляндії та Швеції в НАТО.

Резолюцію схвалили 394 голосами проти 18, проти голосували лише республіканці. Двоє демократів і 17 республіканців не голосували.

Документ, який підтримується обома партіями, виражає підтримку “історичного рішення” Фінляндії та Швеції подати заявку на членство в НАТО та закликає країни-члени офіційно підтримати їх приєднання до військового альянсу.

Резолюція також виступає проти будь-яких спроб Російської Федерації негативно відповісти на рішення Фінляндії та Швеції приєднатися до альянсу та закликає членів НАТО виконати зобов’язання щодо 2% витрат на оборону, яке країни підписали на саміті в Уельсі 2014 року.

Палата ухвалила резолюцію рівно через два місяці після того, як Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО. 29 червня військовий альянс офіційно запросив дві скандинавські країни вступити в альянс.

США ще не завершили процес ратифікації, рішення має затвердити Сенат. Він має конституційну роль ратифікувати або відхиляти приєднання до НАТО, Палата представників не має таких повноважень.

Багато хто в такій жорсткій позиції Ердогана шукає російський слід.

Однак експерт з міжнародної політики Ілія Куса у ефірі Еспресо підкреслив, що Туреччина стане останньою країною, яка ратифікує угоду про приєднання Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу

“Я не пов’язую вето Туреччини з Росією. Мені здається, що історія зі Швецією і Фінляндією взагалі не має нічого спільного з Росією. Тут Туреччина вирішувала свої  питання і досі намагається вирішити, бо домовленості вони досягли, але судячи з усього, вони знову будуть блокувати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО на етапі ратифікації”, – сказав він.

Куса висловив певність, що Туреччина стане останньою країною, яка ратифікує угоду про приєднання цих держав до Альянсу.

“Вони все ще чекають, щоб обидві країни виконали ті вимоги, які вони нібито пообіцяли виконати – там є досі є різне сприйняття того, що хто кому пообіцяв. Тут Росія та Україна не мали особливої ролі, лише виступали як фон для того, що відбувалося”, – підсумував експерт.

Цікаво, що поки членство Фінляндії та Швеції було на стадії переговорів, з російської бази біля фінського кордону вивезли військову техніку. Як кажуть експерти, такий крок був викликаний зовсім не страхом Росії перед НАТО, а тим, що у неї не вистачає ресурсів для війни в Україні. 

“Вони не встигають компенсувати втрати, яких зазнають на території України. І ми бачимо зараз ситуацію, коли вона вивозить боєприпаси зі складів зберігання, що розташована в Усурійську. Це практично за логістичними маршрутами 10 тисяч км”, – зазначає військовий експерт Олександр Коваленко. 

Також з цією версією погоджуються й експерти з Фінляндії. “Дуже ймовірно, що їх відправили поїздом в Україну”, – говорить військовий експерт Марко Еклунд.

Чомусь Путін вважає набагато більшою небезпекою ймовірну появу військ НАТО в Україні, ніж, наприклад, у тій же Фінляндії, що межує з РФ так само, як і Росія з Україною.

Як зазначає військовий експерт Олександр Коваленко, цьому є просте пояснення: якби військові НАТО з’явилися в Україні, Росія не змогла б більше окупувати українські території. І Київ відвоював би свої землі.