Нещодавній успішний контрнаступ українських військових на Харківщині розпочав нову фазу російсько-української війни. Наразі вона перебуває саме на цій стадії, однак Україна продовжує готуватися до наступної. Про це українському каналу розповів радник голови МВС Ростислав Смірнов.  

Водночас, на його думку, вірогідність застосування ядерної зброї зараз є надзвичайно малою, однак Україна має бути готовою до будь-яких варіантів розвитку ситуації. 

Так, наша держава має прораховувати на кілька кроків уперед усі наші подальші дії в тому чи іншому випадку. За словами Смірнова, у найближчому майбутньому Україна буде здійснювати точкові контрнаступальні дії. 

Ми готуємо нові й нові операції. У найближчому майбутньому ми побачимо не тільки успішну Харківську операцію, а й інші,  – наголосив радник голови МВС. 

Зараз війну можна схарактеризувати як позиційну, оскільки лінія фронту є надзвичайно великою. Крім того, говорити про нову фазу поки зарано, оскільки вона буде означати тотальний контрнаступ Збройних Сил України. 

Ми готуємося до нової фази війни, але ще точно в неї не вступили,  – пояснив Смірнов. 

Власне досі війну умовно ділили на два етапи. Під час першого, що розпочався 24 лютого, Росія стрімкими ударами спробувала захопити Київ та Харків, а також взяла під свій контроль території на півдні України. 

Другий етап розпочався після того, як російські війська відступили від Києва, і російська армія почала повільно наступати в Донецькій та Луганській областях, розчищаючи собі шлях артилерійськими обстрілами. 

Наприкінці наступу українські війська повністю ліквідували ізюмський виступ, що нависав над Харковом і Донбасом, і витіснили російські частини на сході за береги Осколу, а на півночі – за державний кордон. 

Проте війна триває і обидві сторони розробляють свої плани та готуються їх втілювати. 

Україна, як вважає експерт Давид Гендельман, очевидно, має сили та резерви для того, щоб вести наступальні дії, проте ці плани мають свої плюси та мінуси. 

Є свої резони в продовженні наступів у найближчий період: розвиток успіху, поки противник не організував оборону на нових рубежах, виведення його з рівноваги, точніше – недавання йому шансу повернутися до рівноваги, з якої його вибив цей наступ, і бажання більше встигнути до осені, коли дощі та бруд уповільнять просування, – каже він. 

Аргументами проти ізраїльський експерт називає можливу втому і стан військ: “Вони [резерви] безперечно ще є, але нам не доповідають, скільки саме і коли вони дійдуть до межі, після якої в бій їх більше кидати не можна і треба берегти, доки не будуть створені додаткові резерви та відновлені з’єднання, що зазнали втрат”. 

При цьому він зазначив, що вгадати напрямок, на якому Україна могла б розпочати новий наступ, досить важко. 

В той же час, Матьє Булег вважає, що теоретично ЗСУ могли б продовжити наступ і в Луганській області, але тут може виникнути багато ризиків через розтягнуті комунікації, які можуть призвести до того, що війська, що наступають, потраплять у котел, або будуть втягнутими в бої з російськими силами, які розпочнуть контрнаступ. 

За словами експерта, “все зараз залежить від того, як Росія реструктурує свої війська, чи буде здатна чинити опір або, навпаки, повністю піде з попередніх позицій”. “Це поки що неясно”, – каже він. 
 
Проте, що точно відомо вже усім – повна деокупація українських територій ЗСУ буде. Якщо у перші тижні повномасштабного вторгнення сумніви залишались, то зараз усі впевнені, що це питання часу.