Шостий пакет санкцій окрім повної заборони на імпорт російської нафти передбачає покарання воєнних злочинців, відключення від SWIFT і заборону пропаганди. Про це сьогодні (4 травня) у Страсбурзі під час виступу на пленарному засіданні Європейського Парламенту заявила президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.
“Перше – ми включаємо до (санкційного – ред.) переліку високопоставлених військових офіцерів та осіб, що скоїли воєнні злочини в Бучі, а також тих, хто винен у нелюдській облозі міста Маріуполь. Це ще один важливий сигнал для всіх кремлівських нападників. Ми знаємо, хто ви є. Ми притягнемо вас до відповідальності, вам цього не уникнути”, – сказала президентка Єврокомісії.
Другим пунктом шостого санкційного пакету буде остаточне відключення від SWIFT одного із найбільших російських банків – Сбербанку, на який припадає близько 37 відсотків усього банківського сектору росії. ЄС відключає від системи SWIFT й інші великі російські банки, які мають системну важливість для російської фінансової системи та для здатності путіна продовжувати свої руйнівні дії.
Підвищенню ефективності таких заходів має ще один напрямок санкцій – заборона на надання європейськими установами будь-яких фінансових або консалтингових послуг для російських компаній. Нарешті, Європейська Комісія пропонує повність закрити шляхи до ЄС для російської пропаганди.
“Ми забороняємо діяльність на наших ефірних хвилях трьох великих російських мовників державній власності. Їм не буде дозволено поширювати свій контент у Європейському Союзі у будь-якому обсязі або формі, – через кабель, супутники або Інтернет, або через додатки смартфонів. Ми ідентифікували ці телевізійні канали як засоби для агресивного поширення путінської брехні та пропаганди. І ми не повинні надалі надавати їм сцену для розповсюдження цієї брехні”, – наголосила президентка Європейської Комісії.
Окрім того, Європейський Союз повністю припиняє експорт російської нафти та нафтопродуктів у відповідь на агресію росії проти України.
“Сьогодні ми відповідаємо на нашу залежність від російської нафти. Будемо дуже чіткими – це не буде просто, тому що деякі з країн-членів великою мірою залежать від російської нафти. Але ми просто зобов’язані зробити це. Тож, сьогодні ми запропонуємо заборону на всю російську нафту в Європі”, – заявила Президента Єврокомісії під оплески учасників пленарного засідання Європейського парламенту.
Урсула фон дер Ляєн уточнила, що таке рішення стосуватиметься повної заборони на весь російський нафтовий імпорт, включаючи той, що надходить морем або через трубопроводи, як сирої нафти, так і продуктів нафтопереробки. Водночас цей процес відбуватиметься «впорядкованим шляхом», що дозволить Євросоюзу та його партнерам забезпечити альтернативні шляхи постачання та обробленої нафти.
“Ми будемо дуже обережними, щоб мінімізувати негативний ефект на глобальному ринку. Саме тому ми будемо позбавлятися російських поставок сирої нафти протягом шести місяців, і від продуктів нафтопереробки – до кінця року. Такими чином, ми доведемо до максимуму тиск на росію, і в той же час, зменшимо шкоду для нас та для нас та наших партнерів по усьому світу. Для того, щоб допомогти Україні, ми маємо забезпечити, щоб наша економіка залишалася сильною”, – сказала президент Єврокомісії.