Протести в Росії розпочалися зі збору місцевих активістів в Башкирії та подібної акції, яка відбулася нещодавно в Уфі.

Деталями поділився керівник Центру військово-правових досліджень, військовий експерт Олександр Мусієнко. За його словами, це потужний сигнал Кремлю.

«Наскільки я знаю, в Уфі зібралися біля пам’ятника Салавату Юлаєву – це національний герой Башкортостану. Це потужно і символічно. Це теж сигнал Кремлю», – сказав Мусієнко.

Зазначимо, що протести в Башкирії, які розпочалися 15 січня, стали об’єктом спроб придушення з боку силовиків, і в Уфі, зокрема, зафіксовано кілька затримань.

«Вони силу застосовують, а люди виходять і не бояться. Я думаю, протест нікуди не зникне. Можливо, цій репресивній силовій машині вдасться погасити це на певний період. Але воно жеврітиме всередині і вогнище розпалюватиметься», – зазначив Мусієнко.

Активісти в Башкирії висловлюють заклик військовим, які зараз беруть участь у війні проти України, повернутися додому і захищати свій народ. Це може бути сприйнято як додатковий сигнал для російського керівництва.

«Я підтримую народ Башкортостану, який хоче боротися за свою свободу. Хто підтримує вихід башкирських солдат з війни, повернення їх додому і боротися там за власні права», – додав військовий експерт.

Звернемо увагу, російський політолог, політтехнолог Аббас Галлямов спрогнозував, що протести в Башкирії придушать силовими методами, але в майбутньому це посилить етно-сепаратистський рух.

«Я думаю, що ще один-два спалахи, ну три, можливо… Тобто лічена кількість спалахів буде, а потім протест все-таки задушать. Вони ж однаково всі розрізнені, вони не озброєні. Фізично протистояти державі народ не може. Особливо ось цей сільський роз’єднаний народ. День вони протистоятимуть ОМОНу, потім усе одно по домівках же треба розходитися, сім’ї годувати. І найактивніших будуть брати. Тобто задавлять протест, звісно ж», — сказав Галлямов.

Російський політолог висловив думку, що для придушення такого протесту доведеться діяти дуже жорстко.

«Фігурально висловлюючись, шрам у народній душі залишиться. І ці образи довго живуть, вони десятиліттями зберігаються в народній пам’яті. І в якийсь момент, коли люди відчують, що влада слабшає, вони вийдуть. І всі ці претензії за сукупністю, починаючи від тих економічних, культурних, плюс додасться ця історія з нинішнім придушенням протесту — все це владі пред’являть. І з цього народиться етно-сепаратистський рух, який може оформитися в заклик до відокремлення, виходу зі складу Росії», — вважає Галлямов.

Він відмітив, що на деяких місцевих форумах вже обговорюється питання, чи варто Башкирії вийти зі складу Росії.

«Зрозуміло, що зараз не вийдуть, — можливості не ті. Але сама думка, факт, що це там зародилося вже, — показово. Точно так само, як колись розвалювали Радянський Союз. Розвалювали не сепаратисти, не ЦРУ, а розвалювала сама союзна влада, яка протягом довгих років, десятиліть проводила курс на надцентралізацію, на придушення національної ідентичності, національних рухів у країні. І врешті-решт створили таку кількість образ і невдоволення, що, коли країна ослабла, просто ніхто не захотів у ній жити. І всі з неї розбіглися. Усе рухається в цьому самому напрямі», — підсумував політолог.

Нагадаємо, 18 січня керівник Башкирії Радій Хабіров, коментуючи акцію протесту напередодні, заявив, що група осіб, частина з яких перебуває за кордоном, закликає до відділення Башкортостану від Росії та партизанської війни на його території.

«Можна вдягати маску доброго екоактивіста, патріота, але насправді ситуація зовсім не така, — заявив глава Башкирії. — Група осіб, частина з яких перебуває за кордоном, по суті, є зрадниками, закликає до відділення Башкортостану від Росії. Вони закликають до партизанської війни тут», — заявив він.