Експерти кажуть, що аптеки мають потрібний асортимент медикаментів та технічні можливості, а єдина проблема – це компенсація коштів з боку держави за відпущені ліки.

У Міністерстві охорони здоров'я у 2017 році вводять реімбурсацію – відшкодування вартості ліків пацієнтам. Раніше в Україні працювали схожі пілотні програми, але вони не вдалися. Кому відшкодовуватимуть вартість ліків і що загрожує успішному введенню нової програми в наступному році, розповідає Корупція. Інфо

"Найближчим часом уряд прийме всі необхідні постанови, які дадуть можливість з січня року забезпечити систему так званої реімбурсації", – заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман в кінці вересня у Верховній Раді.
Реімбурсація – повне або часткове відшкодування вартості препаратів. В Україні ввести таку систему хочуть з 2017 року. Але безкоштовно ліки зможуть отримувати не всі. 

За проектом постанови Кабміну, компенсувати вартість медпрепаратів будуть українцям з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом і астмою. Для таких пацієнтів хочуть зробити безкоштовними 93 препарати. Видавати ліки будуть аптеки і тільки за рецептом лікаря на спеціальному бланку. Експерти відзначають, у фінансуванні можуть виникнути складності через те, що в Україні немає реєстру пацієнтів і точно невідомо скільки потрібно виділяти на реімбурсації. Але поки фінального проекту компенсації вартості препаратів у МОЗ немає.

Місцева влада визначатиме сама, які аптеки будуть видавати ліки безкоштовно. Велика ймовірність, що в такому випадку може виникнути корупція, вважають експерти.

"У цій системі повинні брати участь всі аптеки. Держава не повинна укладати договори з конкретною мережею через можливу корупційну складову", – відзначає глава благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина.
Через що реімбурсація може провалитися

Ввести компенсацію вартості ліків в Україні раніше намагалися двічі: в 2012 для гіпертоніків і в 2014 році для діабетиків. Але все провалилося через те, що не було належного фінансування і реєстру пацієнтів. У 2017 році реімбурсація ризикує провалитися, якщо не буде трьох обов'язкових складових, кажуть експерти.

"Щоб реімбурсація була ефективна, потрібні три речі: перелік препаратів на підставі доказової медицини, призначення ліків по протоколах лікування і ефективний облік препаратів. Найкращим способом буде створення єдиного електронного реєстру. Поки цілісної картини від міністерства охорони здоров'я не видно", – говорить менеджер групи "Реформа системи охорони здоров'я" Олександр Ябчанка.

Через погане управління при перших спробах ввести реімбурсацію аптеки не отримували вчасно компенсацію, та й українці не зверталися за рецептами, не розуміючи як працює система. З деякими аптеками держава не до кінця розрахувався і до сьогоднішнього дня.

"З багатьма аптечними установами досі не розрахувалися. І ці борги іноді досягають сотень тисяч гривень. Тобто держава повинна гарантувати проведення розрахунків з аптеками за відпущені ними медпрепарати своєчасно і в повному обсязі", – говорить директор Аптечної професійної асоціації України Володимир Руденко.