Президент України Володимир Зеленський проведе зустріч із президентом Польщі Анджеєм Дудою та президентом Литви Гітанасом Науседою. Зустріч має відбутися вранці 20 грудня у резиденції “Синєгора”, яка розташована в селі Гута Івано-Франківської області.

Після зустрічі глави держав мають намір дати пресконференцію близько 12:45.

Теми зустрічі президентів поки невідомі, проте можна припустити, що йтиметься, зокрема, про нарощування військ РФ на кордоні з Україною та про ситуацію з мігрантами, яких Білорусь перенаправляє на кордони Польщі та Литви.

Нагадаємо, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в рамках Люблінського трикутника обговорив шляхи зміцнення безпеки регіону з главою МЗС Польщі Збігнєвом Рау та заступником глави МЗС Литви Мантасом Адомєнасом.

Зустріч відбулася у форматі круглого столу в рамках Варшавського безпекового форуму.

“Міжнародний порядок денний протягом десятиріч формували великі міжнародні організації та альянси. ОБСЄ, Рада Європи, НАТО, ЄС та ООН структурували світовий лад. Сьогодні, насамперед внаслідок агресивних дій Росії, великим альянсам все складніше підтримувати міжнародний мир і безпеку. Тому великого значення набувають гнучкі регіональні формати, такі як Люблінський трикутник”, – підкреслив Кулеба.

Міністр наголосив, що Люблінський трикутник є яскравим прикладом нового тренду міжнародної політики зі створення регіональних альянсів.

“Цей важливий регіональний формат взаємодії вже сьогодні розкриває потенціал наших трьох країн, зближує нас і зміцнює безпеку України, Польщі та Литви на тлі зростаючих викликів у регіоні”, – зазначив політик.

Співрозмовники обговорили шляхи зміцнення безпеки регіону, зокрема енергетичної, спільну протидію загрозам Північного потоку – 2, ситуацію в Білорусі, підтримку європейської та євроатлантичної інтеграції України. Сторони приділили окрему увагу протидії дезінформації.

“Веймарський трикутник свого часу допоміг Польщі повернутися до європейської політики. Сьогодні Люблінський трикутник повертає Україну до простору Центральної Європи, до якого вона завжди історично належала», — заявив глава МЗС України.

Кулеба підкреслив, що Люблінський трикутник закріплений в нещодавно затвердженій Стратегії зовнішньополітичної діяльності України як один з важливих нових міжнародних форматів взаємодії нашої держави. Разом з Асоційованим тріо, Квадригою та “Кримською платформою” ці нові формати відображають нову проактивну зовнішню політику України та спрямовані на створення поясу безпеки та процвітання для України та регіону між Балтійським і Чорним морями.

Та співпраця трьох країн не обмежиться лише питаннями оборони.

Основними напрямами співпраці “Люблінського трикутника”є звісно ж безпека, оборона, а також енергетика, протидія кіберзагрозам, торгівля, культура і боротьба з пандемією COVID-19, про це йдеться в повідомленні МЗС України.

Декларація про європейську спадщину та культурні цінності, зокрема, визнає конституцію Пилипа Орлика як невід’ємну частину спільної культурно-правової спадщини України, Литви та Польщі, та підтверджує європейську перспективу України, засуджує російську агресію, тимчасову окупацію українських територій та деструктивні дії Росії в Чорному морі.

Затверджений план дій боротьби проти дезінформації та пропаганди передбачає підготовку регулярних доповідей і розробку механізму спільного реагування на російські дестабілізаційні кампанії, обмін досвідом та посилення інституційних спроможностей із протидії гібридним загрозам.

Зараз же очікується офіційна зустріч глав трьох країн Люблінського трикутника. Це буде історична подія.