Верховною Радою України було ухвалено закон про вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України. В законі зазначається, що селищ міського типу більше не буде. Автори закону вважають, що проєкт є частиною “дерадянізації”

Відтепер у класифікації населених пунктів будуть тільки міста, селища та села. Також зникнуть міста республіканського, обласного та районного значення.

Новий закон передбачає, що всі населені пункти з компактною забудовою і чисельністю населення понад 10 тис. жителів матимуть статус міст.

Населені пункти з переважно садибною забудовою та чисельністю населення понад 5 тисяч жителів відтепер називатимуться селищами.

Інші населені пункти стануть просто селами.

Також повідомляється, що населені пункти, які раніше мали статус міста, збережуть його автоматично, проте без республікансього, обласного та районного значення. Усі селища міського типу будуть класифікуватися як селища.

Термін «селище міського типу» з’явився в СРСР в 1922 році, а в УРСР його почали використовувати через три роки замість поняття «містечко». Такий термін використовували усі республіки СРСР та країни соцтабору. Після розвалу Радянського Союзу, поняття смт ліквідували в Польщі, Болгарії, Латвії, Литві, Естонії, Вірменії та Молдові.

При цьому в Україні з’явиться нова класифікація населеного пункту – поселення. Такий статус отримуватимуть компактні місця проживання людей за межами населеного пункту, яке не має сталого складу населення. Наприклад, дачні кооперативи чи модульні містечка для внутрішньопереміщених осіб.

До початку повномасштабної війни в Україні було близько 885 СМТ, через те, що росіяни знищують наші населені пункти, за півтора роки ця кількість зменшилась.

Додамо, що станом на липень 2023 року в Україні, включаючи всі окуповані території, нараховується 459 міст, 881 смт, 1164 звичайних селища та 27 204 села.