Раніше повідомлялося, що варіант пенсійної реформи до другого читання передбачає зарахування навчання у вишах на денній формі до страхового стажу, передає Корупція.Інфо.

Популярне:Оце так новина!!! Гройсман розповів, що зроблять з Саакашвілі, коли він приїде до Києва


Навчання у вищих навчальних закладах зарахують до страхового стажу за умови сплати внесків до страхового фонду за цей період. Про це заявила нардеп від НФ, голова парламентського комітету з питань соцполітики, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денісова в кулуарах Верховної Ради. Трансляцію вів телеканал "112 Україна".

У відповідь на запитання, чи враховуватимуть навчання у вищих навчальних закладах як страховий стаж, Людмила Денісова сказала: "Безумовно. За умови сплати внесків".

Трудовий і страховий стаж. Часто ці поняття плутають. Здебільшого українці не знають, який стаж потрібний, щоб претендувати на довічне утримання від держави.

Пам’ятайте. Зараз для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Іншими словами, це той період, за який або ви, або хтось замість вас сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.

2. Ви думали, що трудова книжка важлива?

З 2004 року трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Увага! Роботодавець може піти на обман. Ваша трудова книжка в нього, він чемно робить записи, але страхові внески не сплачує. За таких обставин у вас немає страхового стажу, відповідно немає й права на пенсію. У цьому випадку трудова книжка – це або непотрібний папірець, або ж, якщо захочете шукати справедливості, то вона може стати певним доказом у суді.

Що кажуть фахівці?

За період після 01.01.2004 року підтвердженням страхового стажу є дані персоніфікованого обліку. Відповідно, стаж буде зараховано за однієї умови – сплати внесків, а не відображення записів у трудовій книжці працівника. Стає зрозумілим, що на сьогодні трудова книжка не є гарантією. Як же ж перевірити роботодавця? Є три способи.

Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.

Другий спосіб. Скористатися інформаційним кіоском, який розташований майже в кожному відділення Пенсійного фонду. Ви підносите до нього Свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (його вам мали видати на першій роботі – автор.), машина зчитує штрих-код і за декілька секунд видає на екран потрібну інформацію.

Третій спосіб – найоптимальніший. Для цього потрібно зареєструватися на веб-порталі Пенсійного фонду України і кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зараховано вам страховий стаж і в якому розмірі сплачено внески (залежить від розміру нарахованої заробітної плати).

Навчання, вагітність чи служба у війську. Це страховий стаж?

1 січня 2004 року. Ця дата дуже важлива. Відтоді для нарахування пенсії потрібен лише страховий стаж. Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

Що належить до страхового стажу сьогодні?

Період військової строкової служби належить до страхового стажу. Чому? Тому, що Міністерство оборони України сплачує за строковиків страхові внески. Стаж є.

Період перебування на обліку у центрі зайнятості належить до страхового стажу. Це єдина категорія громадян, за яких страхові внески не сплачують, але стаж у них є.

Декретна відпустка. Насправді, юридично, є дві різні відпустки. Перша називається – відпустка в зв’язку з вагітністю та пологами. Вона розпочинається за 70 днів до пологів та закінчується, як правило, через 56 днів після пологів. Друга – це відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона розпочинається з 57-го дня після пологів і закінчується, коли дитині виповнилося три роки.

Отож період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку належить до страхового стажу. Чому? Тому що управління соціального захисту сплачує за маму страхові внески. Стаж є.

Мама може продовжити собі відпустку й не виходити на роботу, аж допоки дитині не виповниться 6 років. Вона має на це право. Однак… Увага! Допомоги після трьох років, мама не одержує. Єдина перевага: за нею зберігається робоче місце. Цей період не належить до страхового стажу, оскільки управління соціального захисту не сплачує за маму страхові внески. Відповідно, стажу немає.

Складніше з відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами. З 1 січня 2004 року до травня 2013 року в країні діяв правовий парадокс. Жінкам, які в цей період народжували, час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тобто 4 місяці, до страхового стажу не зараховували. В травні 2013 року Верховна Рада України виправилацю помилку. Змусила роботодавця в цей особливий час сплачувати за жінку страхові внески. Відповідно з травня 2013 року стаж у таких випадках є.

Навчання у виші зараховували до трудового стажу до 1 січня 2004 року. Далі ви пам’ятаєте: за цей період трудовий стаж автоматично став страховим стажем. Однак від початку 2004 року навчання до страхового стажу не належить. Чому? Та тому, що навчальні заклади не хочуть і не платять за свого студента страхові внески. Відтак, стажу з 2004 року немає.

А як рахують страховий стаж тим, хто на півставки чи на чверть ставки? Місяць роботи – це місяць стажу чи лише 10 днів? Усе залежить від того, скільки ви заробляєте. Щоб зарахували повний місяць, треба сплатити хоча б мінімальний страховий внесок. А мінімальний страховий внесок можна сплатити тільки тоді, коли ви заробляєте хоча б мінімальну заробітну плату. Ось так!