Запропоновані Китаєм ідеї щодо мирного врегулювання «української кризи» не є мирним планом, Пекін має почати з того, що назве те, що чинить росія, війною.

Про це сказала посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен на брифінгу в Укрінформі.

«Китайський документ не є мирним планом. Мирні плани – це, насамперед, резолюція, підтримана в Нью-Йорку (на Генасамблеї ООН) 141 країною 23 лютого, і є план Президента Зеленського з 10 пунктів», – констатувала дипломат.

Вона не бачить потреби шукати щось нове, якщо план вже є на столі.

Водночас у Берліні поділяють кілька пунктів китайської позиції. Зокрема, Захід вітає положення щодо неприпустимості ядерної ескалації. Однак у тій частині китайських пропозицій, де йдеться про те, що КНР виступає за територіальну цілісність держав, немає чіткої заяви про те, що й Україна має це право, зазначила посол.

«Ми очікуємо від Китаю, щоби вони називали це не конфліктом, а війною, і щоби вони разом з нами (вимагали) виведення російських військ з території України», – сказала Фельдгузен, зауваживши, що тут йдеться саме про принцип територіальної цілісності.

До того ж, у Хартії ООН прописаний і принцип про заборону насильства, додала вона.

«Якщо Китай за ці принципи, тоді треба чітко сказати, що росія чинить насильство», – сказала очільниця німецької дипломатичної місії в Києві.

Вона також зазначила, що Німецька економіка спроможна реагувати на оборонні потреби України тією мірою, як від неї очікується.
Дипломат зауважила, що на Мюнхенській безпековій конференції у лютому зустрічалася з представниками багатьох німецьких фірм, які виробляють зброю, і всі вони висловлювали готовність пришвидшити і збільшити виробництво. Водночас рішення Євросоюзу спільно закуповувати боєприпаси дає змогу фірмам планувати роботу на більш тривалу перспективу.

«Цей процес уже йде, і я досить оптимістична, що після того, як нам усі процеси здавалися досить повільними, зараз німецька економіка може реагувати такою мірою, як це від неї очікується», – сказала дипломат.

Посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен вважає малоймовірним, що Україну приймуть до НАТО, доки в країні триває війна.

«Взяти країну, яка живе в такій війні, у НАТО, мені здається, зараз дуже, дуже малоймовірно, але дискусія все ж таки дуже активна йде», – зазначила посол.

На її переконання, добре, що на саміт НАТО запросили Президента України Володимира Зеленського.

Крім того, Фельдгузен високо оцінила роль генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга у координації зусиль на підтримку України.

У вівторок поки Сі Цзіньпін підписував низку домовленостей та бажав “берегти себе” Володимиру Путіну у Москві, до Києва здійснив несподіваний візит прем’єр Японії Фуміо Кішіда. Лідери країн, які перебувають у непростих, сповнених суперечок відносинах в Східній Азії, продемонстрували, на чиєму боці вони перебувають у війні між Росією та Україною.

Візити двох лідерів у ворожі між собою столиці відзначили усі світові ЗМІ. Жест підтримки, який продемонстрував японський прем’єр Україні, був важливим в той момент, коли стало зрозуміло, що Пекін не збирається грати конструктивної ролі у вирішенні питання війни і якось враховувати українську позицію.

На пресконференції Володимир Зеленський повідомив, що не має навіть підтвердження розмови з Сі Цзіньпіном. Ще раніше експерти говорили, що навряд чи подібна розмова якось вплине на перебіг війни, тож можна говорити напевно, що відносини між Китаєм та Україною прямують у глухий кут.

Натомість симпатія до Японії в українському суспільстві буде підвищуватися, як і прагнення максимально розвинути відносини з країною вранішнього сонця.