На жаль, у Львові, котрий нині декларує себе, принаймні, на рівні міської влади,  як найбільш європейське  місто в Україні, не припиняється містобудівельна корупція. Особливо ганебним  цей процес є для  історичного центру міста.

Про це неодноразово заявляли громадські активісти, зокрема, з числа представників Української Галицької Партії.

В цьому сенсі найбільш  промовистим прикладом є руйнація  старовинного будинку, що на вул. Чайковського, 31. Аби зупинити її, небайдужі до ситуації містяни використовували всі законні важелі впливу: запити, звернення, позови до суду. Проте, незважаючи на приписи про зупинення самочинних  робіт, будинок  нині практично знищено. 

Відтак, відреагувавши на скарги мешканців довколишніх будинків, 16 лютого депутат Львівської міськради член комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Тарас Чолій, разом із журналістами та поліцією вперше побували на території забудови по вул. Чайковського, 31. З’ясувалося, що старий будинок, зведений у 1871 р у межах історичного ареалу міста Львова, планують реконструювати, хоча на місці тоді не було  паспорта об’єкта.

Всіх необхідних для цього документів забудовники, а забудовником даних робіт виступає ПП «Рока», проектувальником – ТзОВ «Люкс-Ар», підрядником – ПП «Львівдах», показати так і не спромоглись. Між тим, в Інтернеті вже ширилися оголошення про попередній продаж квартир у новому будинку за мінімальною ціною 1400 доларів за 1 кв. м. А враховуючи, що загальна площа «новобуду» становить 12 200,6 кв. м, не важко здогадатися й про ймовірну корупційну «ціну питання».

новобуд

Щоправда самі забудовники твердять, що тут має постати офісний центр, а подібні об’яви розміщують нібито не уповноважені на то самодіяльні  ріелтори.

В результаті вже після  четвертої заяви згаданого депутата, багатьох запитів та звернень до різних інстанцій поліція таки відкрила кримінальне провадження щодо факту незаконної забудови. Тоді ж юридичне управління та управління охорони історичного середовища Львівської міської ради виявило у забудовника підроблений лист, який насправді не видавався, але став однією з підстав отримання містобудівних умов і  реєстрації декларації про початок будівельних робіт. 25 лютого міський голова Андрій Садовий навіть пообіцяв, що з цього приводу ЛМР подасть  позов до суду, але цього й досі не сталося.

Натомість, єдиний судовий процес, який триває, відкритий за позовом Тараса Чолія до інспекції Держархбудконтролю з вимогою скасувати видані забудовникам містобудівні умови. 6 квітня призупинити будівельні роботи на час судового процесу, на вимогу депутата, суд відмовився, пославшись на те, що ДАБІ видала вже 2 ідентичні приписи. Проте будинок таки по суті  знищили. І якби активісти не розібрали парканів довкола будмайданчика, ніхто б і надалі не звертав уваги на те, що там робиться.

До речі, як твердять активісти, у скандалі довкола цього будинку у центрі Львова «засвітився»  й новопризначений керівник НАБУ у Західному регіоні Тарас Лопушанський. За їх словами, коли  ще в лютому вони спробували захистити від руйнування історичну будівлю  на Чайковського, 31, до них під’їхав чоловік, який представився юристом забудовників. Серед документів, які він привіз, був висновок управління охорони історичного середовища, який пізніше міська рада визнала підробленим. Не представившись, ця особа спілкувалася з присутніми доволі грубо. Тому, впізнавши в новому очільникові 

НАБУ у Західному регіоні того самого юриста забудовників, у Галицькій Партії обурилися і нагадали про його  причетність до доволі сумнівної справи.

Активісти впевнені: за скандальним будівництвом на Чайковського стоїть  місцева будівельна мафія. Це ще раз доводить, що без тимчасового мораторію на нові будівництва в історичному центрі місту Лева аж ніяк не обійтися. 

 

Ігор Галущак
Львів