Офіційні особи США виявляють “обережний оптимізм” щодо позиції Китаю стосовно України, засуджуючи його риторичну підтримку Росії, але не бачачи ознак того, що Пекін підкріплює свої слова матеріальною підтримкою агресора.

Про це йдеться у статті журналу Barron’s про зустріч глав зовнішньої дипломатії США та Китаю на полях саміту міністрів закордонних справ G20 на індонезійському острові Балі.

Як висловився один чиновник, знайомий з перебігом переговорів, “що вразило, то це те, наскільки зваженим і ніби стриманим” був Китай, коли йшлося про Україну.

Чиновник на умовах анонімності повідомив, що глава МЗС КНР Ван І не повідомив держсекретаря США Ентоні Блінкена про “якесь повне схвалення або якийсь сигнал, що Китай і Росія уклали якийсь пакт”.

Це була їхня перша особиста зустріч з жовтня 2021 року. Напередодні голова Держдепу сказав, що “ми дуже сподіваємося на продуктивну та конструктивну розмову”, а Ван І зазначив, що лідер Китаю вірить у співпрацю та “взаємну повагу”.

“Китай і США – дві великі країни, тому потрібно, щоб вони підтримували нормальні обміни. Нам необхідно працювати разом, щоб ці відносини й далі розвивалися правильним шляхом”, – сказав глава МЗС КНР.

Глави дипломатії США та Китаю висловили стриману надію на усунення напруженості у відносинах цих двох світових держав. Очікується, що найближчими тижнями вони готуватимуть переговори між керівником Китаю Сі Цзіньпіном та американським президентом Джо Байденом, які мають відбутися відеозв’язком.

Навіть китайська державна газета Global Times, яка критикує США, написала, що нарощування дипломатичних зусиль “підкреслило консенсус двох сторін щодо недопущення ескалації конфронтації”.

“Офіційні особи США чудово розуміють, що будь-який мінімедовий місяць із Китаєм може бути швидкоплинним”, – підсумували у виданні.

Бачимо, що Китай таки впевнено може встромити ножа у спину російському диктатору. До прикладу, Китай підтримає всі зусилля, які сприятимуть мирному врегулюванню української кризи.

Про це заявив очільник китайського МЗС Ван І своєму російському колезі Сергію Лаврову на зустрічі у кулуарах саміту G20 на Балі, пише Reuters.

Така теза була оприлюднена у пресрелізі китайського зовнішнього політичного відомства.

Окрім того, за словами Ван І, Китай і Росія підтримували нормальний обмін і сприяли співпраці в різних сферах і відкинули будь-яке “втручання”, демонструючи “сильну стійкість” і “стратегічну рішучість” своїх відносин.

Також відомо, що Китайський лідер Сі Цзіньпін відмовився приїхати в росію на запрошення бункерного президента владіміра путіна.

Путін і Сі Цзіньпін зустрічалися в Пекіні ще 4 лютого, напередодні повномасштабного вторгнення росії в Україну. Зараз настала черга Китаю відвідати росію в рамках дипломатичних церемоній. 15 червня під час телефонних переговорів путін запросив у гості голову КНР, однак Сі Цзіньпін сказав, що у найближчому майбутньому буде важко приїхати до рф, і справа, скоріш за все, не лише в коронавірусі. 

«Фактично Китай веде зараз політику абстрагування від дій російської федерації на всіх рівнях. І відмова від цього візиту – це не через коронавірус чи ще з якихось причин. Китай таким чином латентно, але абстрагується від рф», – зазначає військово-політичний аналітик Олександр Коваленко

Росія завжди представляла Китай як свого великого надійного друга і партнера. Навіть сам бункерний диктатор путін називав Китай братським народом. Але разом з цим Пекін уникає називати в будь-яких документах росію союзником, хоча й підкреслює партнерство.

«Китай ніколи не був дружнім росії. Китай – це країна, що використовує росію як сировинну базу вже десятиліттями. Росія – це сировинний придаток Китаю, який до того ж продовжує виношувати мрії, ідеї, плани відносно повернення тих територій, котрі він вважає історично своїми», – розповідає Олександр Коваленко.