Група народних депутатів внесла подання до Конституційного суду України щодо конституційності указів президента Володимира Зеленського про відсторонення та звільнення голови КСУ Олександра Тупицького.

Про це повідомила представниця Верховної Ради у КСУ Ольга Совгиря у своєму Telegram-каналі.

“До Конституційного суду надійшло конституційне подання групи народних депутатів, в якому оскаржено конституційність указів президента України про відсторонення з посади Олександра Тупицького та про звільнення з посади Олександра Тупицького і Олександра Касмініна”, – зазначила вона.

Згідно із даними на сайті КСУ, відповідне подання від 8 квітня “розподілено судді-доповідачу”.

Ініціаторами подання 49 нардепів від “Батьківщини” та “Європейської Солідарності”.

Депутати просять визнати неконституційними три укази Володимира Зеленського: №607/2020 від 29 грудня та №79/2021 від 26 лютого про відсторонення Тупицького від посади судді, а також указ №124/2021 від 27 березня (про скасування рішень експрезидента Віктора Януковича, якими у 2013 році Олександра Тупицького та Олександра Касмініна було призначено суддями КСУ).

“Попри те, що Конституційному суду України не завжди вистачало незалежності, суд подекуди здавався інструментом у боротьбі українських політиків за владу, а його окремі рішення викликали обґрунтовані сумніви у їх законності та піддавалися критиці з боку представників Венеційської комісії, обраний президентом України спосіб вирішення політико-правової кризи, яка виникла останнім часом, спотворює самі основи правового регулювання суспільних відносин, притаманних демократичній державі, конституційні принципи поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову та верховенства права”, йдеться в поданні.

Нардепи нагадують, що єдиний можливий механізм припинення повноважень судді КСУ прописаний у Конституції, а інші “публічно-владні рішення призводять до порушення суддівських гарантій” та “не сприяють розбудові демократичної правової держави”.

На думку депутатів, рішення Зеленського про звільнення суддів КСУ “у неконституційний спосіб” створює “небезпечний прецедент”, і у майбутньому будь-яких осіб, призначених попередніми президентами, можна буде “відсторонити” чи “звільнити” таким же чином.

“Відтак укази №607/2020, №79/2021, 24/2021 не лише антиконституційними, а й юридично-шкідливими для подальшого існування правової системи України, перетворюючи державний устрій в неправовий і недемократичний”, наголошується в поданні.