Спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей під час свого візиту до Києва у середині травня не повірив, що ЗРК Patriot збили російські “Кинджали”. Про це повідомляє видання Financial Times, посилаючись на українських дипломатів і главу Міноборони України Олексія Резнікова.
Дипломати заявили, що Лі не вірить в те, що американські “Петріоти” перехопили російські гіперзвукові ракети.
“Я запропонував, що якщо є сумніви, ми готові надати докази”, – сказав міністр оборони України Олексій Резніков. Але, додав він, Лі покинув Київ, так і не ознайомившись з доказами збиття “Кинджала” зенітно-ракетним комплексом Patriot.
Також міністр оборони України Олексій Резніков інтерв’ю Financial Times заявив, що російські радіоелектронні системи почали шукати способи глушити реактивні системи залпового вогню HIMARS.
За його словами, боєприпаси з GPS-наведенням для артилерії, а також реактивні системи залпового вогню, як-от американські Himars, були “високоточними”. Проте потужні радіоелектронні системи Росії знаходили способи їх глушити.
Росіяни придумують контрзахід, ми інформуємо наших партнерів, і вони роблять новий контрзахід проти цього контрзаходу, – додав Резніков.
Міністр оборони зазначив, що той самий підхід використовується для підвищення ефективності розвідувальних і ударних дронів, які використовуються в безпрецедентних масштабах, але які також часто глушать.
Це як постійний маятник. Це війна технологій, – наголосив він.
Зазначимо, росія називала свій “Кинджал” “незбивною” ракетою — вона розроблялася таким чином, щоб її не могла помітити система ППО. Однак, як бачимо, ЗСУ зруйнували цей міф.
За інформацією з відкритих джерел, комплекси “Кинджал” з’явилися на озброєнні російської армії взимку 2017-2018 років після випробувань. Гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс “Кинджал” Х-47 М несе гіперзвукові ракети. Дальність їхнього польоту від 2 до 3 тисяч км, а швидкість вони можуть розвивати до 14 688 км/год або 4080 м/с. Цілями “Кинджалів” можуть бути як стаціонарні об’єкти, так і надводні цілі (авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати).
Ці гіперзвукові ракети розроблялися в такий спосіб, щоб їх не могла помітити система ППО. Запуск відбувається наступним чином: літак-носій (в основному МіГ-31К) розганяється до надзвукової швидкості та запускає ракету, потім вона повинна піднятися на певну висоту і теж розігнатися до гіперзвукової швидкості. Під час польоту ракета “Кинджал” здатна маневрувати по всій траєкторії польоту.
За словами фахівців, на гіперзвук ракета переходить на фінальний етап польоту. Саме в цей момент її огортає плазма, яка не пропускає електромагнітне випромінювання та хвилі радіолокаційних станцій — таким чином більшість систем ППО не бачить ракету “Кинджал”. Збити ракету можна на початковому етапі траєкторії, коли її випустили з літака.
Закордонне видання Defence Express у своїй публікації припустило, що українським воїнам вперше вдалося збити гіперзвукову ракету “Кинджал” завдяки системі ППО Patriot, яка нещодавно надійшла на озброєння Сил оборони. Однак, за словами військового експерта Олега Жданова, ймовірність 50 на 50, пише 24 канал.
За його словами, “Патріоти” оснащені розумною комп’ютерною системою, яка може розпізнавати ракету в повітрі та повідомити оператора, що пуск ракети-перехоплювача недоцільний. Це можливо в тому випадку, якщо ціль покине зону роботи ППО швидше, ніж її вдасться перехопити та збити.
Додамо, що у середині червня за одну атаку сили ППО України збили одразу шість “Кинджалів”, тому Китай вже остаточно переконався, що ці ракети можна збити.