Сьогодні під час позачергової шостої сесії міської ради, обранці громади розглянули питання «Про звернення до Президента України, голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, НКРЕКП про необхідність функціональних змін на ринку енергоносіїв та комунальних послуг з метою недопущення банкрутства підприємств комунальної теплоенергетики та погіршення рівня життя громадян України».

Про це повідомляє Луцька міська рада.

Перед початком розгляду питання міський голова Ігор Поліщук зауважив, що в суботу, 30 січня, відбулася нарада міських голів, які входять до Асоціації міст України, щодо критичної ситуації у галузі діяльності підприємств теплокомуненерго. Результатом зустрічі стала підготовка тексту заяви АМУ до керівництва країни. Найближчим часом вона буде оприлюднена.

У заяві наголошується про домовленості з Урядом від 20 січня 2021 року, що тарифи на тепло та гарячу воду в цьому опалювальному сезоні залишаться незмінними, теплокомуненерго матимуть природний газ за вигідною ціною, борги теплокомуненерго перед НАК «Нафтогаз» будуть реструктуризовані. Зафіксувати ці домовленості мав відповідний меморандум. Однак він до цього часу не підписаний. Основною проблемою, яка не дозволяє це зробити, є відмова Уряду встановити прийнятну ціну на природний газ для підприємств теплопостачання та реструктурувати борги підприємств теплопостачання за спожитий природний газ.

«Прем‘єр-міністр України наполягає, що ціна природного газу, який використовується для централізованого теплопостачання багатоквартирних житлових будинків буде ринковою, а різницю між ціною природного газу в тарифі на теплову енергію та ціною, за якою підприємства теплокомуненерго його купують у НАК «Нафтогаз України», мають відшкодувати територіальні громади. Вирішення проблеми перекладається на органи місцевого самоврядування, тобто на бюджети територіальних громад, в яких немає коштів для закупівлі природного газу за ціною вісім гривень і більше за кубічний метр.

Дії Уряду призводять до розподілу громадян на категорії, підтримуючи тих, хто використовує індивідуальну систему опалення, і не підтримуючи тих, хто користується централізованим теплопостачанням.

Своїми діями Уряд штучно створює глибоку кризу теплозабезпечення як населення, так і соціальної сфери», – такі основні тези, напрацьованої Асоціацією міст України заяви.

Ігор Поліщук також акцентує увагу на тому, що «для підприємств теплокомуненерго, а відповідно й для усіх, хто має централізоване опалення ціна залишається захмарною, орієнтовно в 1,5 рази вищою, ніж була в попередніх тарифах. І про жодні знижки або фіксовану ціну мова не йдеться. Окрім того, в рази зросла вартість послуги з транспортування та розподілу природнього газу, також суттєво зросла вартість електроенергії».

Про звернення Луцької міської ради поінформував директор департаменту економічної політики Борис Смаль. Він наголосив, що підприємства теплокомуненерго купують газ у монополіста, який формує ціну не згідно з ринковими показниками, а встановлює її на власний розгляд. Ціну на газ на поточний місяць топлокомуненерго дізнаються у третій декаді.

«Однак, за січень й досі невідомо, яка вартість газу, хоча уже 1 лютого», – додав він.

Депутат Микола Федік заявив про підтримку звернення фракцією ВО «Свобода».

Про підтримку проекту звернення наголосив й голова фракції «Слуга народу» Роман Бондарук. Він зауважив, що сфера теплокомуненерегетики давно потребує реформування. Окремі спроби були зроблені, але й так до логічного завершення це не було доведено.

Луцький міський голова Ігор Поліщук зазначив, що Кабмін повідомляє про зниження ціни на газ для населення до 6,99 грн за метр кубічний. Однак, ця ціна тільки для тих, хто має індивідуальне опалення, й для газу, який використовують для приготування їжі. Але для підприємств теплокомуненерго ціна зовсім інша. «Відповідно цю різницю у тарифі ми повинні компенсовувати з міського бюджету. Усі роки незалежності України підприємства теплокомуненерго знищувалися. Було прийнято рішення, що при наявності заборгованості не можна змінити постачальника газу. В нашій країні нема жодного підприємства теплокомуненергетики, яке б не боргувало НАК «Нафтогаз України». Сьогодні ситуація у цій сфері є вже питанням національної безпеки держави.

В свою чергу, Верховна Рада просить Кабмін в максимально стислі терміни напрацювати зміни, які дозволяють українцям відшкодувати у вигляді субсидій ті втрати, яких вони зазнали за січень при оплаті комунальних послуг

Про це під час погоджувальної ради повідомив спікер парламенту Дмитро Разумков.

Зокрема, він зазначив, що Верховна Рада в разі необхідності готова вносити зміни в законодавство, приймати постанови, вносити зміни до державного бюджету, щоб виправити ситуацію.

На початку року постачальники почали піднімати ціну на газ в Україні, що викликало тарифні протести по всій країні.