Сучасні діти ростуть в перенасиченому інформаційному середовищі, однак усі технологічні новинки схоплюють на ура. Віртуальний простір для них – це зовсім інший світ, і тільки батьки, можуть захистити своїх чад від небезпек у ньому.
1. Розповідайте
Як зазначають у лабораторії комп'ютерної криміналістики компанії Group Fs, потрібно пам'ятати, що кожен сервіс передбачає свої особливості реєстрації та використання, а також має свої таємниці та небезпеки. Про кожен з них потрібно розповісти, щоб, у міру можливостей, в дитини не залишилося прогалин у розумінні того "що, для чого і як працює".
2. Правильно поводьтеся в мережі
На початку завжди проводьте відведений для інтернету час разом, а якщо дитина старша – просто цікавтеся її діяльністю в мережі. Але ненав’язливо. Обговоріть разом інтереси, подивіться, чим дитина займається і поясніть основні правила спілкування в мережі, можливості різних технологій і наслідки їх порушень.
Це дозволить, крім усього іншого, зробити перебування в мережі максимально усвідомленим і вбереже від безцільного серфінгу з метою "вбити час".
3. Придумайте надійний пароль
Поясніть дитині, що правильний пароль дасть змогу уникнути багатьох неприємних моментів, починаючи від втрати аккаунта й закінчуючи розсилкою небажаної інформації начебто від її імені.
Розкажіть як правильно придумати пароль, що він повинен в собі містити. Діти повинні знати, що паролі нікому не можна передавати, за винятком батьків.
Так само потрібно ввести правило, що зобов'язує дитину виходити зі своїх аккаунтів після використання сервісу: це привчить ваше чадо робити такі ж дії при користуванні громадськими комп'ютерами в школі, бібліотеці або в гостях.
4. Реєструйтеся "з розумом"
Разом з дитиною зареєструйте електронну пошту (виключно для реєстрації на ресурсах) і використовуйте її для реєстрації в аккаунтах соціальних мереж і на інших сайтах.
Поясніть, що необов'язково розповідати кому-небудь про існування цього аккаунта. А паралельно ви можете створити пошту, яку дитина буде використовувати для листування з друзями й однокласниками.
Таким чином, ви забезпечите від злому ті акаунти вашої дитини, де адреса email виступає як логін.
5. Забезпечте конфіденційність
Багато сайтів, популярних серед дітей і підлітків, дозволяють публікувати фото та відео та розповідати особисті "подробиці" життя: що з ними відбувається, як вони живуть, де вчаться тощо.
Цю інформацію можуть використовувати шахраї або недобросовісні особи з метою злочинного впливу на дитину.
Більшість сервісів дозволяють визначити рівень доступу до інформації (хто може бачити, читати, коментувати і так далі). Обговоріть з дитиною, що не слід всім розповідати як про себе, так і про членів сім'ї, визначте цінність інформації ( "категорично нікому", "можна, але тільки дуже близьким" тощо).
6. Віртуальний та реальний світ
Важливо пояснити дитині, що скоєні вчинки, як в реальному житті, так і у віртуальному світі однаково оцінюються за критеріями: "погано-добре", "припустимо-неприпустимо", "дозволено-заборонено".
Ображати іншу людину – погано як у дворі, так і в коментарях до чиєїсь публікації, використовувати ненормативну лексику неприпустимо як при розмові з учителем, так і при розмові в чаті.
7. Незнайомці в мережі
Спілкування в мережі дозволяє підробити не тільки свій вік (що поширене серед дітей, які намагаються видавати себе за більш старших), а й навіть свою стать, а найголовніше – справжні наміри.
Про будь-які пропозиції (подружитися, сходити кудись, побачитися десь) від незнайомих людей дитина повинна розповідати вам. Ходити на такі зустрічі, давати номер свого телефону, говорити свою адресу – варто заборонити, пояснивши, чому такі дії можуть бути небезпечними.
8. Не завжди правда
Поясніть дитині: те, що пишуть в інтернеті, не завжди може бути правдою. Дитина повинна знати, що написане може не відповідати дійсності, а іноді може бути зроблене навмисно, щоб обдурити, і навіть нашкодити. Все, що викликає підозру або видається незрозумілим, дитина повинна обговорювати з батьками.
9. Обмежте контент
Багато сучасних антивірусів, а також і браузери, дозволяють включати функцію "батьківського контролю", який допомагає обмежити доступ до ресурсів певного змісту (для дорослих, про насильство, наркотики тощо).
Знайдіть схожі функції у встановлених програмах або встановіть необхідну програму самі.
10. Основи безпеки
Поясніть дитині, що світ інтернету повний різного роду "злих" програм – вірусів. Вони викрадають дані з комп'ютера (паролі, особисті дані), можуть видалити всю інформацію або можуть використовувати комп'ютер (ноутбук, планшет, смартфон) для вчинення злочинів. Тому, завантажуючи програми самотужки або погоджуючись завантажити будь-які автоматично запропоновані додатки, дітям варто запитати дозволу в батьків або відмовитися від завантаження самостійно.
Важливо переконати дитину в тому, що в будь-якій незрозумілій ситуації їй потрібно звернутися до вас, щоб знайти безпечне рішення. А якщо ви чогось не знаєте і потребуєте поради – завжди можна звернутися за консультацією до професіоналів. Не применшуйте важливість своєї "присутності" у всесвітній мережі, дбайте про власну інформаційну безпеку та безпеку вашої дитини.